A bejelentés óta a csapból is a Facebook új launchere és a HTC új telefonja folyik, de időről-időre vannak olyan információk, amelyek kevesebb figyelmet kapnak, vagy épp csak elsikkadnak a nagy hírdömpingben. Másrészről olyan vélemények is megjelentek, amelyek sokkal komolyabb hullámokat gerjesztenek annál, mint amit egy indító alkalmazás képes lehet művelni, így érdemes elgondolkodni rajta, és el kell döntenünk, számunkra ezek mit jelentenek, mire kell figyelnünk.
1. Facebook Home – a reklámok
Az egyik cikk nem kevesebbet állít, minthogy a FH háborút indított a Google ellen, és kicsit mélyebbre tekintve, illetve a reakciókat olvasva valóban megkavarta az állóvizet. Mi is az a launcher/indító? Egy olyan felület, ami átszövi az egész telefont, mindent azon keresztül végzünk, a legtöbbet használt alkalmazás. Ha ezt látjuk leggyakrabban, logikus, hogy a többit kevesebbet, és mi egy hírdető célja? Az, hogy minél többen olvassák a hirdetéseit, így egy launcheren elhelyezett reklám sokkal többet profitálhat, mint egy alkalmazás alján bannerben megjelenő üzenet. Így a FB lazán el tud szipkázni hirdetőket a Googletől, és mivel mindkét cég elsődleges bevételi forrásáról beszélünk, válaszlépéseket fog generálni. Sokan vízionálták, hogy akár a FB Home-ot is tilthatja majd a Google, vagy éppen az Android felhasználási feltételeit megváltoztatja, hogy ne legyen lehetősége a FB-nak (vagy fizessen érte licenszdíjat) lazán belebarmolni a kialakult piaci viszonyokba. Ez azonban igen erős reakció lenne, gyakorlatilag az eddigi Android-eszmének, a koncepció alapelvének a teljes szembeköpése, így kevéssé valószínű. Valaminek azonban történnie kell….
Kérdés: akarod, hogy az indítóképernyőn reklámokkal bombázzanak?
2. Facebook Home – Chat Heads, alkalmazások
Másik támadási pont a Chat Heads és az alkalmazások. Egyrészt forradalmi újítás a bármely alkalmazás felett külön rétegben megjelenő közösségi történés, ilyen app eddig még nem volt, és valóban rendkívül hasznos azok számára, akik folyamatosan a FB-on “lógnak”. Mivel ez a posztolást is jelentősen megkönnyíti, bárhol-bármikor egy-két mozdulattal küldhetünk állapotfrissítéseket a rendszerbe, ami azt is eredményezi, hogy a platform erősödni fog, több poszt lesz és több fotó a rendszerben, pedig most sincs kevés, naponta 500 millió képet töltünk fel a facebookra.
Az egyéb beépített facebook alkalmazások kapcsán várható, hogy azok, amelyek jelenleg is megvannak a közösségi hálózatban, hamarosan direktben elérhetővé is válnak a Home-on belül, ezáltal csökkentik a Google Play forgalmát.
Kérdés: akarsz még többet lógni a telefonodon, ha már így is függő vagy?
3. Facebook Home – a widgetek
A FH úgy néz ki, egyelőre biztosan nem fogja támogatni az android alkalmazások widgetjeit, illetve a FB teljes mértékben képes kontrollálni, hogy miket enged oda. Jó az, ha nem tudjuk nézni a Twitter falunkat, vagy éppen a Google+-t? Persze, hogy jó, csak épp nem nekünk. Mindenesetre fel kell készülni arra, hogy a megszokott dolgok egyelőre nem fognak működni, és jóval korlátozottabban tudjuk kihasználni az android widgetek által nyújtott előnyöket, mint egy átlagos indító esetén.
Kérdés: szeretnéd, ha megmaradnának a widgetjeid, vagy elfogadod a korlátozást?
4. Facebook Home – az adataink biztonsága
Mivel a Home kontrollálja a teljes kommunikációs rendszerünket, hozzá is fér minden adatunkhoz. Megkapja a telefonszámainkat, kapcsolatainkat, azok emailcímét, hozzáfér a levelezésünkhöz, gyakorlatilag mindenhez. Eddig sem volt egy fáklyásmenet beállítani a FB-on az adatvédelmi dolgokat, hogy kivel mit osztunk meg, most ez újabb problémakört jelent, hiszen már nem csak azokról az adatokról van szó, amiket meg akarunk osztani, hanem minden adatról. Annyira messze nem mennék, hogy a FB így bárki kommunikációját simán le tudja hallgatni, és információkat tud szerezni, mert bár sok adat hasznos neki, azért mindenre ő sem kíváncsi. Viszont azt nem árt tudni (paranoiások ugorjanak a következő pontra), hogy bármely nyomozó hatóságnak és szolgálatnak kiszolgáltat adatokat a FB, ahogy a mobilszolgáltatók is, és egy ilyen nyitással gyakorlatilag mi adunk meg mindent, amire csak kíváncsiak. Ez persze nem akkora baj, én jónak tartom, hogy bizonyos ügyekben ily módon járjanak el, de rossz kezekben ez veszélyes terep lehet, a Nagy Testvér ezt már szépen bebizonyította Orwell művében.
Kérdés: felkészültél, hogy minden adatodat kiszolgáltasd a Facebooknak?
5. HTC First – natív Android
A HTC is megerősítette, hogy korábbi nyilatkozatukkal szemben mégiscsak olyan telefont adtak ki, amin nem a Sense felület fut. Ez új perspektívát jelent a fejlesztőknek és a vásárlóknak, mivel egy középkategóriás natív Android telefon került piacra, így már nemcsak a Nexus tulajdonosok élvezhetik a tiszta Android élményt, hanem a HTC First tulajok is. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy a Google általi frissítési támogatás nem érvényes a HTC telefonokra, szóval azt ne várja senki, hogy a Key Lime Pie automatikusan OTA-ként érkezik majd rá.
Kérdés: szeretnél egy középkategóriás natív Android telefont?
A fenti kérdéseken, gondolatokon érdemes elgondolkodni kicsit, aztán mérlegelve a kockázat/haszon mértékét mindenki ki tudja találni, szüksége van-e egy Facebook telefonra, vagy a Home launcherre. Nem gondolom, hogy félnünk kellene tőle, az viszont fontos, hogy tudjuk, mit vállalunk, amikor egy döntést meghozunk, mert nem biztos, hogy ezeket a dolgokat vásárlás előtt túl gyakran fogják nekünk hangoztatni kedvcsinálás céljából.
Forrás: ExtremeTech, The Verge
Legutóbbi hozzászólások