Két simkártyás Prestigio telefon – jó választás!

Szerző:

Kezeink közé került a Prestigio DUAL-SIM okostelefonja, a Prestigio Multiphone 5500 DUO. Bő két hét nyüstölés után számomra kiderült: ha valakinek fontos a két SIM, elég nagy keze van, vagy két kézzel használja egyébként is,  annak igen jó választás ez a telefon. Lássuk hát, miért is mondom ezt.

Elsőként nézzük a száraz tényeket, milyen hardverrel és funkciókkal rendelkezik a telefon.

ALAP ADATOK
Típus PAP5500DUO
Gyártó PRESTIGIO
KIJELZŐ
Méret 5.00″
Felbontás FWVGA (480×854)
Technológia TFT
Színmélység 16.7M
Érintőképernyő Kapacitív, Multi-touch
PROCESSZOR
CPU ARM Cortex A7 Dual Core (MT6572)
CPU Internal Clock Rate 1.20 GHz
Magok száma 2
GPU Mali-400
MEMÓRIA
Belső tárhely 4 GB
RAM 512 MB
Külső tárhely Micro SD
SZOFTVER
Platform Android
OS verzió Android 4.2
KAMERA
Felbontás 5.0 Mpixel
LED vaku Igen
Elülső kamera felbontás 0.3 Mpixel
KAPCSOLATOK
Bluetooth Bluetooth 3.0
Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n
Wi-Fi Direct Igen
Wi-Fi Hotspot Igen
Adat csatlakozó Micro USB
Fülhallgató 3.5mm mini-jack
HÁLÓZAT
Frekvencia sávok GSM 1800, GSM 900, WCDMA 2100, WCDMA 900
Protokoll 3G
GPS GPS, A-GPS
MULTIMÉDIA
FM Rádió Igen
Támogatott formátumok Hang, kép, videó, ebook
EGYÉB
Kialakítás Monoblock
Szín Black
SIM Kártya Dual Sim
Szenzorok G-Szenzor, Gyorsulásmérő, Közelség-érzékelő, Fényérzékelő
Kiegészítők a dobozban 4 db színes hátlap, fülhallgató, töltő, USB kábel
MÉRETEK
Hosszúság 146 mm
Szélesség 75.3 mm
Vastagság 10.55 mm
Súly (akkumulátorral) 183 g
AKKUMULÁTOR
Kapacitás 2000 mAh
Technológia Lithium Ion
Beszélgetési idő 21 óra
Készenléti idő 410 óra
Videó lejátszás 5 óra
Audió lejátszás 36 óra
Internet használat 5 óra
GARANCIA
Háztól-házig Igen
Idő 24 hónap
Garancia feltétele Szériaszám

 

Külső

Kézbe véve a telefont két dolog tűnt fel elsőre. Az egyik -nyilván- a mérete, az én átlagos kezem nem képes hüvelykujjal átérni a billentyűzet bal szélére, de ez egy 5 colos kijelző esetén számomra nem volt meglepő, annál inkább a dobozban található színes hátlapok mennyisége, illetve tapintása. Természetesen műanyag, egyszerűen cserélhető, és -jobb hasonlatot most nem tudok mondani- puha, meleg, bársonyos tapintású. Egyszóval igen kellemes kézben tartani a telefont, az élek kialakítása is kifejezetten jó, nem akar kicsúszni a kezemből. 

Kíváncsiság kedvéért lemértem a dobozt, egy bő fél kiló okosságot kap kézhez az, aki megveszi.

A cserélhető hátlapok élénk színűek, pontosan illeszkednek a helyükre, és leszedéskor sem volt olyan érzésem, hogy a határait feszegetném, strapabíró műanyagból készültek. Nyilván nem ez a legfontosabb dolog egy telefonnál, ugyanakkor kifejezetten szimpatikus megoldás, hogy gyárilag lehetőséget adnak arra, hogy a ruhánkhoz/hangulatunkhoz/kedvünkhöz mérten módosítsuk a telefon küllemét. Lányok biztos gyakrabban élnének ezzel a lehetőséggel, de valszeg ritkábban is vesznek kétsimes 5 collos telefont. A célközönséget ezek alapján még nehezen tudnám belőni, de a cikk végére talán az is sikerül majd.

Behelyeztem a két (hagyományos) SIM kártyát a foglalatba, majd el is indult a telefon.

A kezdeti beállításokon gyorsan túlestem, és végre elkezdtem használni. 

Megjelenítés, kijelző

A kijelző felbontása 450*854 pixel, ami gyakorlatilag majdnem megegyezik az “ősrégi” Samsung Galaxy S telefonom felbontásával, ugyanakkor mivel ez a mennyiség 5 collon jelenik meg, a pixelsűrűség alacsony (196 ppi), így mind az ikonok, mind a szövegek igen kényelmesen, jól olvashatóak. Van akinek ez hátrány (nyilván egy HD film, vagy egy izmosabb játék megjelenítése során), van pedig, akinek ez előny. Az TFT panel szépen visszaadja a színeket, a betekintési szög is megfelelő, és erős napsütésben is jól látható, így ezen tulajdonságok feledtetni tudják az előbbi enyhe negatívumot.

 A célközönségből kizárhatjuk a  pixelvadász multimédia-fogyasztókat és a gémereket.

Hangszóró, hangok

A bekapcsoláskor majd’ hanyatt estem, annyira szépen és tisztán lihegte egy szőke bögyös női hang a Prestigio szót. A külső hangszóró tiszta, torzításmentes hangot ad, mind zenehallgatásra, mind beszélgetések kihangosítására kiválóan megfelelő, a hangminőségre nem lehet panasz.

Vezetékes és sztereó BT fülhallgatóval is szépen szól a telefon, én nem vagyok az a vájtfülű típus, aki elhúzza a száját, ha meghall egy mp3-at, és panaszkodik az egyébként nem hallható frekvenciák levágása miatt, szóval nekem minden igényemet kielégítette.

Fényképező

A gyári Kamera alkalmazás egyszerű kezelőfelülettel rendelkezik, a hardver viszont olyan, amilyen. A középkategóriában szörfözve találunk jobbat is, rosszabbat is. Általánosságban leírható, hogy a kültéri fényképezés jó és közepes fényviszonyok mellett kielégítő eredményt ad, zárt térben, illetve rossz fényviszonyok között azonban az elkészült képek élvezeti értéke erősen lecsökken. A képek általában zajosak, nem épp tűélesek, a fehéregyensúlyt sem találja el mindig pontosan, így ezen a területen van még hova fejlődni, bár a hiányosságok egy része még szoftverfrissítések során korrigálható.

Aki folyamatosan fényképezne, és fontos a részletgazdag, kiváló minőség, annak sajnos más telefont érdemes választani.

Szoftver, általános használat

A készülék operációs rendszere a megszokott Android, azaz intuitívan, egyszerűen kezelhető minden. A készülék gyors, nem hezitál az alkalmazásváltások között. Jóllehet az 512 MB RAM manapság elég kevésnek tűnik, igazából a rendszer megfelelően van optimalizálva ennek a tehernek a hordozásához. Számottevő lassulás az alkalmazások telepítésekor/frissítésekor következik csak be, de ez majdnem minden telefonról elmondható ebben az árkategóriában.

A két SIM kártya használata egyszerű, a beállításokban megadhatjuk, hogy melyiket szeretnénk használni netezésre, melyiket kimenő hívásokra, üzenetekre, ez kapcsolatonként is megadható, azaz a munkatársak/feleség/barát-barátnő hívását hozzáköthetjük valamelyik kártyához. Amennyiben nem adunk meg alapértelmezést, akkor híváskor eldönthetjük, melyiket használja a telefon. A két kártyát eltérő színnel jelenítik meg az alkalmazások és értesítések. A DUAL SIM ebben az esetben is azt jelenti, hogy készenlétben ugyan mindkét kártya aktív, azonban ha az egyiken hívás folyik éppen, a másik foglaltat fog jelezni a hívónak. 

Szerencsére számtalan billentyűzet létezik a Play Áruházban, így nem vagyunk kénytelenek a beépített Prestigio billentyűzetet használni. Ez az a pont, ami mindenképp szót érdemel, mivel -bár egyszerűen orvosolható- ez volt számomra a készülék egyetlen klasszikus értelemben vett hibája. A baj ott van, hogy egyszerűen nem sikerült magyarítani, legalábbis a teszt idején nem érkezett frissítés, azóta hátha megoldódott. Nem találtam a hosszú Ú betűt. Nem láttam sehol, se hosszú tapizásra, se alternatív kiosztásban, sehol. Hiányzik. OK, hogy van cserébe néhány -a magyar nyelvben-  használhatatlan karakter a felső sorban, azonban ez sem feledtette velem azt a két percet, amíg megpróbáltam megtalálni. Lehet, hogy a hiba bennem volt, és nem a készülékben, de ilyet még soha sehol máshol nem tapasztaltam, így feladtam: letöltöttem egy másik, már jól ismert és használt billentyűzetet, amivel aztán semmi gondom nem akadt. Ez a probléma és a megoldás egyszerűsége rávilágított ismét arra, miért érdemes Android telefont használni bármi más rendszer helyett. 

Szimpatikus, hogy a gyári rendszerben támogatott a Nokia telefonokból (vagy épp a CyanogenModból) jól ismert Profilok használata, azaz testre tudjuk szabni a telefon jelző és értesítési hangjait, és profilba rendezve egyszerűen és gyorsan válthatunk közöttük. Másik nagy meglepetés Android és okostelefon készülék esetén, hogy a telefon kikapcsolt állapotban is ébreszt. Azaz nem feltétlenül kell egész éjjel bekapcsolva lennie, nyugodtan lelőhetjük, vagy épp beállíthatjuk, mikor kapcsoljon ki és be a telefon.

 A Prestigio elkényeztet bennünket egy igen csinos küllemű ebook olvasóval, ahol akár ingyen, akár pénzért tölthetünk le könyveket is, ezt előre telepítve találjuk a telefonon a Navitel navigációs alkalmazással egyetemben.

Üzemidő

Anyám! Na ez rendesen meglepett. Az én kis S3 telefonom nap közben lazán elvérzik, ehhez képest az első nap átlagos használata után ez a kép fogadott:

Utána arra gondoltam, hogy nézzünk egy kis filmet, lássuk, mi lesz belőle, hát ez:

Aztán rájöttem, hogy nem a filmnézés fogja kikészíteni, hanem a navigálás! Nosza, vegyes használat Vol2:

Úgy érzem, a fenti képek önmagukért beszélnek.

Zárszó

Azt hiszem, sikerült rájönnöm, hogy kinek is jó ez a telefon. Olyasvalaki kezébe való, aki

  • két SIM kártyát szeretne használni egy telefonban
  • nem kicsi a keze, vagy nem zavarja a kétkezes mód
  • nem szeret apróbetűt olvasni/rosszabb már a szeme
  • szeretne Androidos okostelefont
  • fontos a jó üzemidő: ha akar, bármikor tudjon zenét hallgatni, olvasgatni, filmet nézni anélkül, hogy félnie kellene attól, hogy hirtelen lemerül a telefonja.

Ha ismertek valakit a fenti tulajdonságokkal, akkor ajánljátok neki bátran, én is ezt teszem!

 

P.s.: Ja, az árát majd’ elfelejtettem: két éves háztól-házig magyarországi garanciával is megáll 50.000 Ft környékén. 

8 hozzászólás a cikkhez

  1. Szabó József szerint:

    üdv. találtam egy ilyen telefonba való akkumulátort. Kell valakinek?

  2. Hojnyák Ádám szerint:

    Azt nem tudja valaki esetleg, hogy ha bekapcsolom a billentyűzárat miért kapcsol ki a telefon? És ezután 5-10 percig be se lehet kapcsolni 🙁

  3. Tibor Pásztor szerint:

    Nekem is Prestigiom van 4,3˝-os már az is elég nagy az 5˝-os szerintem a már kellemetlenül nagy lehet. És emberek, könyörgöm, ne vegyetek 512-es RAM-mal semmilyen telefont. Egyszerűen a legszorosabban vett telefonáláson kívül semmire sem használható. Van a Prestigio kínálatában 1GB-os is mindegy mennyivel kerül többe az alatt semmiképpen. Egyébkén elég stabil telefon, kimagasló ár-értékaránnyal.

  4. Zoltán Cser szerint:

    Sziasztok,

    Az “Ú” betűt az “Ő”betű hosszan nyomásával lehet előhozni a billentyűzeten 🙂

  5. Zagor szerint:

    Hm. Elég jólsikerültnek tűnik az alapján amit leírtál. Igaz majdnem átlagos a kinézete, de azért az a minimális domborulat a hátlapon, baromira feldobja! De persze a gari viszi a prémet.

Vélemény, hozzászólás?