Overmax Solution 7 teszt – a lengyel jó barát

Szerző:

overmax_solution7_tablet_01_tech2Nemrégiben érkezett szerkesztőségünkbe egy Overmax táblagép, amit a magyarországi forgalmazótól kaptunk tesztelésre. Ezúton is köszönjük a Conflex Kft-nek. Az Overmaxról, amit tudni érdemes: A brand az holland a cég viszont lengyelországi pontosabban Poznanban van a székhelye. Akit bővebben érdekel, az talál több infót a www.overmax.org weboldalon. De térjünk vissza tesztalanyunkhoz!

Kisebb nagyobb megszakításokkal egy hétig volt alkalmam tesztelni a táblát. Ez alatt elég jó véleményem alakult ki róla. Nem egy csúcsmodell, de az árkategóriájában bőven hozza, amit elvárunk tőle. Konkrétan erről a vasról lenne szó. Az alábbi képen láthatóak a méretei és a specifikáció (információ a gyártó oldaláról másolva.)

 

 Overmax Solution 7

 

SPECIFIKÁCIÓ

 

Operációs rendszer:

Android 4.1

CPU:

2×1.2 GHz

Kijelző:

7″ kapacitiv 

Felbontás:

1024X600px, 16:9

RAM:

1GB DDR3

Beépített memória:

8GB

Más:

Kamera 2x
Mikrofon
Hangszórók
WiFi (802.11 b / n / g)
3G – dual SIM / standby
GPS
Bluetooth
USB: mikro USB
Külső memória: MikroSD –  32GB-ig bővíthető
Bemenet: minijack
Továbbá: G-Sensor

Akkumulátor:

3600mAh

Annyival egészíteném ki, hogy a processzor az ARM Cortex A9. A grafikus processzor pedig PowerVR SGX 531.

 

A készülék gyári dobozában, és minden tartozékával együtt került hozzám. A csomag tartalma az alábbi képen látható részletesen. A tartalom igen szegényes, csak a leg szükségesebbeket tartalmazza. Egy OTG kábelt azért még adhattak volna hozzá. A hozzá adott „agyba’ dugós fülhallgató minősége nem rossz.

1-es kep

Következzen még néhány kép a tábláról:

2-es kep

3-mas kep

Ezen a képen jól látszik a hátlap. Minőségét tekintve láttam már jobbat is, de ebben az árkategóriában ez nem rossz. Bordázott műanyag akkufedél. Az érdes felületnek köszönhetően nem csúszik ki a kézből, biztosabb fogást nyújt.

A hálózati töltő adatai a következő képen láthatóak:

4-es kep

Itt „álljunk meg egy szóra”, ahogy ezt Grétsy László mondaná. A töltőhöz csatlakoztatható USB kábel, ami már megszokottan az adatkábel is egyben, megér egy misét. A micro USB csatlakozója 2.5 mm-rel hosszabb a szokásosnál. A hossza egészen pontosan 7 mm. Ez azt eredményezi, hogy a szokványos kábelvég kicsúszik a táblagépből. Nem tudom, hogy a lengyel mérnök barátaink ültek le a tervező asztalhoz ittasan vagy a rizsföldeken dolgozó kínaiak kaptak napszúrást az összeszerelő műszak előtt. A lényegen ez nem változtat akár tervezési akár kivitelezési hibáról legyen szó, mivel a gyártók a szabványosítás felé haladnak (kivéve az Apple-t.) Ez természetesen csak saját vélemény.

Miután bekapcsoltuk ez a kép fogad bennünket:

5-os kep

Ha lehúzzuk az értesítési sávot, amit általában csak redőnynek nevezünk. Kapunk gyárilag 3 oldalnyi hasznos kapcsoló gombot. Felül az óra és a dátum mellett egy forgatás letiltás, engedélyezés gombot és egy beállítások gombot is.

6-os kep

A csempén gyárilag 4.1.1-es Android rendszert kapunk…

7-es kep

…ami leginkább a Google féle letisztult gondolkodásmódot követi. Semmi csicsa és felesleg. Majd a felhasználó eldönti mit akar telepíteni rá.

Az alapprogramok, amiket kapunk:

  • Gyári AOSP böngésző
  • Galéria
  • Kamera
  • FM rádió
  • File kezelő
  • E-mail
  • Gmail
  • Térkép (Google Maps)
  • Google csevegő (mostani nevén Hangouts)
  • Hangrögzítő
  • Teendő
  • Számológép

Igazából ezekre külön-külön nincs értelme kitérni, aki használt már Androidos eszközt ezekkel már mind találkozott. Talán az FM rádió és a számológép alkalmazás, ami kicsit másképpen néz ki funkcionalitásában, viszont ugyanazt tudja mint az egyéb más eszközökre gyárilag telepítettek. Azért néhány képet beszúrok.

FM rádió:

8-as kep 9-es kép

Felvenni is tud, bár az eléggé Sokol rádió minőségű.

 

Számológép, ami álló képernyőnél hagyományos, fektetettnél pedig tudományos:

10-es kép 11-es kép 

Teendő alkalmazás:

12-es kép

AOSP böngésző:

13-mas kep

Nagyon jól olvashatóak a weboldalak nagyítás nélkül is.

 

Evezzünk egy kicsit a vas erősségére a két SIM foglalatára. Bár mindkét SIM kártyám microra van vágva azért megoldottam, hogy le tudjam tesztelni egyszerre a két foglalatot. Na meg a kíváncsiság is hajtott, mert ilyennel még nem volt dolgom.

14-es kep

Miután lepattintottuk a hátlap tetején található fedelet és behelyeztük a két SIM kártyát csak egy újraindítás, vagy bekapcsolás szükséges és már működik is. Ha van pin kód, akkor kérni fogja mindkét kártyánál. Azután a státuszbáron látszódni fog mindkét kártya térerő jelző ikonja.

15-os kep

A beállítások alatt lesz egy SIM kezelés menüpont. Na itt vannak érdekes dolgok:

16-os kep 16-2 kep 

A jobb oldali Ki/Be kapcsolókkal tudjuk a kártyákat repülőgép módba illetve vissza kapcsolni. Ha rányomunk a szolgáltató névre azt át tudjuk bármire írni, hogy meg tudjuk különböztetni, ha két egyforma szolgáltatójú kártyát teszünk bele – mint az látható fent is. Illetve négy féle színből lehet választani, hogy jelenjenek meg. Ennek igazából akkor van értelme, mikor bejövő hívásunk érkezik. Akkor felül azzal a színnel jelenik meg, mint amit beállítottunk, így tudhatjuk, hogy melyik számunkon hívnak éppen.  A beszédhívás, videó hívás, üzenetkezelés, adatkapcsolat alatt meg lehet adni mindegyiknél, hogy melyik kártya legyen az adott funkcióra az alapértelmezett vagy azt is választhatjuk, hogy kérdezzen rá. A barangolás alatt a roaming szolgáltatást korlátozhatjuk, engedélyezhetjük. A két foglalat közül az egyikhez SIM a másikhoz G/W van írva. Utóbbiról fogalmam sincs honnan ered. Viszont teszteltem több napszakban is a mobilnet sebességét és bizony nem mindegy, hogy melyik slotba tesszük azt a kártyát, amelyiken a mobilnet előfizetésünk van.

SIM foglalat:

17-es kep

G/W foglalat:

18-as kep

A hanghívások minősége kiváló. Van első hangszórója is, szóval ha valaki ki akarja nevettetni vele magát az utcán, az nyugodtan a füléhez emelheti 😀 Csak arra ügyeljen, hogy nincs benne proximity (közelségérzékelő) szenzor, így a kikapcsoló gombbal lehet zárni a kijelzőt. Nyílván nem ez a cél. Feltalálták már a headsetet.

 

Térjünk rá egy másik szintén nagyon fontos tényezőre, a hardverre. Arra nem térnék ki mi van belül, mert a specifikáció az fentebb olvasható. Inkább arról informálnám az olvasót, hogy mit tud, mire elég ami benne van?

Egy ilyen eszköznél nem elhanyagolható a kijelző, hiszen ha kézbe vesszük, ezt nézzük állandóan. 7”-os kijelzőn a böngészés jóval kényelmesebb, mint a mai telefonokon. Ez tény. Hiába nagyobb a felbontásuk. Viszont aki hozzászokott a 4.3-5”-os kijelzők HD vagy Full HD felbontásaihoz, annak rögtön szemet szúr, hogy a betűk nem olyan élesek. Szerintem 7 colon az 1024×600-as felbontás már kevés.

Navigáljunk kicsit, nézzük meg a vas GPS-ét. Nem éppen a legjobb, de úgy látszik ennyit tud a Cortex chipset. Gyalog befordultam egy utcába (kertes övezet nincsenek leárnyékoló magas épületek) már három házzal arrébb jártam mikor jelezte, hogy befordultam. Készítettem is egy képernyő mentést. Az alábbi képen jól látható, hogy mennyi idő alatt talált műholdat a tablet. Az alkalmazás amivel teszteltem a GPS Status Pro 4.2.7.7. A gyártó védelmében annyit mondjunk el, hogy csak ezt a készüléket próbáltuk és ez lehet akár ennek az egynek is a gyengesége. Na meg, hogy ebbe legalább raktak GPS-t, míg más gyártók kispórolják ezt a pár dolláros chipet az olcsóbb táblagépeikből.

GPS Status 

Térjünk át a vasszívre és a memóriákra. Az 1GB RAM elegendőnek bizonyul ahhoz, hogy néhány alkalmazás probléma nélkül fusson a háttérben. A beépített 8GB memóriából 5.26GB-ot használhatunk fel szabadon, ami ugyan a mai világban nem mondható soknak, de aggodalomra semmi ok, ugyanis micro SD-vel bővíthető.

Multimédia tesztben nem találtam komoly kivetni valót. Ebben a kategóriában a hátlapon lévő sztereó hangszóró nem mondható rossz minőségűnek, bár teljes hangerőn észrevehető némi torzítás. Videóból lejátszik 720p felbontásig mindent, megfelelő lejátszó jelenlétében. Kamerájára direkt nem térnék ki. Ma már a 2mpx nem mondható valami úttörőnek.

 

Most pedig következzen pár teszt eredmény. Az alábbi programokkal teszteltem:

20-as kep

CF-Bench:

21-es kep 22-es kep

Antutu Benchmark:

23-mas kep

Geek Bench:

24-es kép

Linpack Pro Single Thread:

25-os kep

Linpack Pro Multi thread:

26-os kep

Quadrant Andvanced:

27-es kep

A teszt végén említsünk meg egy érdekességet, méghozzá a Biztonsági üzemmódot. Ha bekapcsoláskor odaragadna az ujjad a “hangerő le” gombra, ne lepődj meg ha a tableted csökkentett tudású módban indul el. Ilyen indításkor nem látszanak és nem is futtathatók a felhasználó által utólag telepített alkalmazások, viszont el lehet azokat távolítani az alkalmazáskezelő segítségével. Ezzel esetleg FR nélkül megúszhatjuk egy rosszul működő és a rendszer összeomlását okozó applikáció káros mellékhatásait.

safety mode

Végezetül néhány mondat arról kinek is ajánlanám ezt a táblagépet. Elsősorban kezdőknek, akiknek még nem volt táblagépük vagy komolyabb okos telefonjuk, valamint azoknak, akiknek fontos a két SIM foglalat. Ha bármilyen kérdés merül fel azt alább a kommentek formájában meg lehet tenni. Ha tudok, akkor nagyon szívesen válaszolok. Még egyszer köszönjük a magyarországi forgalmazónak a tesztkészüléket. 

1 hozzászólás a cikkhez

  1. Zagor szerint:

    Egész pofás kis tablet. 🙂 A 2 simkártyás megoldás mondjuk fura egy táblagépben. Nyilván nem hátrány, de fura.

Vélemény, hozzászólás?