LG Optimus L5 teszt – Szépen és gyorsan

Szerző:

altAzzal örvendeztetett meg minket az LG, hogy tesztelhettük az LG Optimus L5-öst, melynek személyében egy kellemes középkategóriás készüléket ismerhettünk meg. Az L5 remek dizájnnal és megfelelő sebességgel kényezteti el majdani felhasználóit.

 

 

Ahogyan az a tesztelőzetesből is kiderült, már kezdetekben is egy meglehetősen pozitív képem alakult ki a masináról. Nyilván nem hozza az élvonal szintjét, de nem is az a célja, hanem az, hogy szép, letisztult és stílusos legyen, ebben pedig tökéletesen teljesít.

 

 
 
 

A külső rabul ejt

 

 

A külsőt megvizsgálva könnyen felismerjük a rokonságot nagyobb testvérével. Szögletes téglatest forma enyhén gömbölyű vonalakkal, oldalsó króm csíkkal. Egyszerű, mégis nagyszerű.

 

 

alt

Az Optimus L5 elejét a 4 hüvelykes kijelző foglalja el, melynek felbontása 320×480 képpont. Ez nem éppen egy optimális párosítás, mivel ezen házasság eredménye képpen egy meglehetősen “szőrös” képernyőt kapunk. Ez a felbontás nem véletlen esemény, hanem egy kompromjsszum velejárója, de erről majd a későbbiekben bővebben írok. A panel technológiáját tekintve egy IPS LCD, azonban ez nem nagyon érződik a minőségén. A szinei ugyan kellőképpen szépek, de a betekintési szög hihetetlenül pici, ami zavaró tud lenni a mindennapokban. Főleg fektetett helyzetben közelről nézve lehet ez kellemetlen, hiszen ilyenkor a két szemünk is teljesen más színt lát a két külön pontból. A panel színei egyébként nagyon hasonlóak, mint az LG Optimus L7 esetében voltak, ez azonban itt mindenféleképpen pozitívumnak számít. A panelt egy műanyag lap fedi, amelyet nem túl nehéz megkarcolni, így egy védőfólia vásárlása mindenképp ajánlott.

 

 

 

A kijelző felett nincs nagy tolongás, ugyanis ide csak egy LG logó, egy telefonáláskor használatos hangszóró, és egy közelségérzékelő került. Nem jár ugyanis az automatikus fényerőszabályzáshoz elengedhetetlen fénymérő szenzor, illetve előlapi kamera sem. Ezek közül inkább az előbbinek van nagy hiánya, mert a kijelző kültéren csak maximumra csavart fényerővel látható, ami nagyon sok energiát használ, plusz beltéren felesleges, így manuálisan kell állítgatni.

 

 

alt

 

A kijelző alatt a kezeléshez szükséges gombok helyezkednek el, nevezetesen két érintőgomb a vissza és az opciók, míg a kettő közt a fizikai Home gomb található. Ezek érzékenységével és nyomáspontjával nincs semmilyen probléma, rendkívül pontosan és megbízhatóan teszik dolgukat. A Home gomb az különös dícséretet érdemel, ugyanis egy cseppet sem lötyög. Ez olyan összeszerelési minőséget jelent, amit ilyen kategóriában más gyártótól nem nagyon kapunk meg. Ez jellemző egyébként az egész telefonra: pontos illesztések, igényes anyagok, tökéletes összeszerelés. Akárhogy nyomkodjuk, vagy csavargatjuk az eszközt meg se nyikkan.

 

 

alt

 

A kütyü oldalán az LG-től a szokásos felhozatalt kapjuk, ami egy krómos csíkban és egy hangerőt állító gombpárosban merül ki. Az Optimus tetejét vizsgálva a 3,5-ös Jack aljzatra, és a ki/be kapcsoló illetve kijelzőzáró gombra lehetünk figyelmesek. Ezek elhelyezkedése remek, a kijelző feloldó gomb is még azon a helyen van, ahol egy kezes használattal egy átlagos kezű ember is eléri.

 

 

alt

 

 

alt

Az L5-ös aljára csak a micro USB csatlakozó és a mikrofon került.

 

 

Az eszközt arcára fordítva a hátlapot vehetjük szemügyre, ami a minimalizmus elveit követve épült. Anyaga ugyan plasztik, de abból a jobb fajta. Kapott egy kellemes textúrát is, melynek következtében nem csak kellemes a fogása, és nem csúszik ki a kezünkből, hanem az ujjlenyomatokat és a koszt sem gyűjti. A hátlap jó tulajdonságai közé tartozik az is, hogy vastag és ellenálló. Ezen tulajdonságokat nagyon jó ebben a kategóriában látni. 

 

 

alt

 


Amint fentebb említettem, nincs nagy tolongás a hátlapon sem, mivel ode mindössze egy LG logó, a kamera és az ahhoz tartozó LED került.  

 

 

alt

 

 

Ezek közül az LG logó a gyenge pont, az ugyanis csak festett felületű, ami egy idő után sajnos csúnyán össze fog karcolódni. A többi komponens mind elhelyezésben, mind összeszerelésben remek.

 

 
 
 

Ez a hardver ebbe

a kategóriába való

 

 
 

Az LG Optimus L5 lelke egy MSM7227A SoC, ami 800 MHz-es egymagos processzort, és Adreno 200-as grafikus gyorsítót jelent, ami nem éppen egy erőmű. Itt igazolódik be azonban a kis kijelzőfelbontás létjogosultsága, ugyanis ez a párosítás kellemes sebességet eredméyez a mindennapokban. RAM-ból a ma már középszerűnek számító 512 MB-ot kapjuk, ami elég sok az átlag felhasználónak, aki nem szeretne egyszerre sok alkalmazást futtatni készülékén. Akinek azonban mégis ez lenne a célja, annak kicsit mélyebben kell belenyúlni a zsebébe, hiszen az 1GB RAM-mal szerelt modellek jóval drágábbak.

 

 

altalt

 

 
altalt
 
 
 
 

A szoftvert nagyon

eltalálták az LG-nél

 

 
 

Az Optimus L5 gyárilag Android 4.0.-val, azaz Ice Cream Sandwich-csel érkezik hozzánk, ami jelenleg is nagyon frissnek tekinthető. Annyira, hogy ennél csak a Nexus család tagjai birtokolnak frissebb szoftvert. Erre a remek alapra került rá az LG által megálmodott felület, amely nagyon szép. Egyszerre egyedi és gyári Android érzés amit a koreai gyártó nyújt. A felület szinte teljesen megegyezik az Optimus L7-ben látottal, ami már ott is nagy dícséretet kapott. Itt ez tovább fokozódik, hiszen az alacsonyabb kategóriájú telefonok gyakran egy leegyszerűsített változatát kapják a nagytesók szoftverének. Itt azonban erről szó sincs.

 

 
altalt
 
 

A szoftver átalakítása pedig a lehető legjobb helyeket érinti. A fekete alaphangulat fehérre való cserélése például egy nagyon nagy ötlet, hiszen ezzel a kijelzővel a fekete alapszín elég csúnya lett volna, viszont a fehér a kijelző legnagyobb erőssége. Azt mondhatjuk tehát, hogy az LG a lehető legtöbbet hozta ki a hardver-szoftver egységből.

 

 
altalt
 
 

A lehúzható állapotsáv is átalakításra került a gyári Androidhoz képest, ugyanis kapunk egy plusz sávot, amelyet kapcsolókkal tölthetünk meg tovább gyorsítva és könnyítve ezzel a használatot. Ezeket teljes szabadsággal szerkeszthetjük: mi döntjük el, hogy mit szeretnénk itt megjeleníteni, és ezen gombok sorrendjét is egyszerűen változtathatjuk.

 

 

altalt

 

 

A szoftveres tökéletességet növeli a görgetési rutin javítása. Mit is jelent ez? Sokkal simábban lehet lapozni és görgetni a készülék kijelzőjén megjelenő tartalmakat. Sokszor már a Samsung Galaxy Nexus Android Jelly Bean alatt mutatott sebességét hozta az L5, amin teljesen ledöbbentem. Rendben, hogy kisebb kijelzőn kell a tartalmakat renderelni, de azt nem igazán értem akkor sem, hogy az LG mérnökei honnan húztak elő ennyi plusz erőt. A többi szoftveres módosítást inkább a képek mondják el helyettem, azok ugyanis jobban mutatják a dolog szépségét!

 

 
 

Multimédiában azt

kapjuk, ami várható

 

 

Multimédia terén teljesen átlagos a készülék. Ez nem is rossz, és nem is jó különösebben. Ezen a szinten azonban többet nem nagyon lehet várni.

 

 
 

A kamera jó, de nem

egy Hollywood szint

 

 
 

A hátlapon egy 5 Megapixeles felvételek készítésére képes optikát találunk, melynek minősége jó. A felbontás ugyan szint feletti, hiszen a piac ezen szintjén inkább a 3 Megapixel a jellemző, azonban a minőség már nem ilyen kiemelkedő. Szó sincs arról, hogy rossz lenne. A színek szépek, sokszor valósághűek, néha picit túlszaturáltak, a vonalélesség jó, zajosnak sem éppen mondhatóak a fotók. Mi akkor mégis a baj? Az, hogy a zajcsökkentés algoritmusa túlzó, így a képek kicsit elmosottak, homályosak lesznek. A képek, még ha a kijelző felbontását tekintve elég furcsán is hangzik a kijelzőn jól néznek ki, a hibák inkább egy nagyobb megjelenítőn jönnek ki.

 

 

altaltalt

A képek kattintásra nagyíthatóak!

 

 

Videófelvételre is képes a kütyü. Ezt 640×480-as, azaz VGA felbontással, 30 fps-sel képes megtenni. Ez teljesen a mezőny jellemzője, így nem lepődünk meg rajta. A felvétel minősége azonban hatalmas csodálkozásomra jobbnak mutatkozik mint az Optimus L7 esetében volt. A videó közbeni hangminőség jobb mint az átlag.

 

 

 

 
A kameraszoftver rengeteg beállítási lehetőséget ad nekünk: állíthatjuk a képmódot, a felbontást, a fókuszmódot, az ISO értéket, a fényerőt, és effekteket is használhatunk. A beállítások özöne csak egy picit visszafogottabb a videók esetében.

 

 
 
 

Audio-fülhallgatócsere

után remek

 

 
 

A hangminőség ugyanolyan, mint a piac ezen szegmensében bármelyik telefonban. Ez nyilván nem kiemelkedő, hiszen a jel/zaj arány nem éppen bajnok és ez mondható el a többi tulajdonságról is, azonban ha valaki nem vájtfülű, akkor ezt észre sem veszi, és rengeteg örömteli percet szerez majd neki a készülék zenehallgatás közben. Itt térnék ki a gyári fülhallgatóra is: rendben, hogy adnak a készülékkel fülhallgatót, de ez nem egy színvonalas darab, tehát a legtöbb felhasználó csak a fiókja mélyén fogja tárolni, és vesz valami komolyabb fülhallgatót. Akkor meg minek adják? Ez így konkrétan felesleges. Azért ne mellékeljenek fülest, mert a többi gyártó is ezt teszi. Azért tegyék, hogy értelme is legyen, azaz a felhasználó érdemben tudjon vele zenét hallgatni. Ez pont ugyanaz a szitu, mint ami a memóriakártyák körül folyik: ha egy készülékhez egy 1GB-os darabot mellékelnek, annak nem sok értelme van, az ugyanis ma már nagyon kevés felhasználónak elég, így egyből a fiók mélyén végzi ( jobb esetben), arról nem is beszélve, hogy ma már az is szabvány, így a korábbi telefonunkból nagy eséllyel csak átpattintjuk az új foglalatba, és másolgatni sem kell. Az én fiókomban legalább 10 db 1-2GB-os egység lapul. Ezt a hibát szerencsére az LG nem vétette el, ugyanis az L5-höz nem jár memóriakártya. A fentebbi magyarázat tükrében ez inkább jó, mint rossz.
Visszakanyarodva a hangminőségre, ha egy komolyabb fülhallgatóra cseréljük a gyárit, akkor egy hatalmas ugrással máris teljesen jó hangzást kapunk. Meg kell, hogy említsem a külső hangszórót is, ami remekül teszi a dolgát, azaz kellőképp hangos. Ez az a része a telefonoknak, ahol hangminőségről nem sok értelme van beszélni.
Zenelejátszáshoz egy eléggé alap alkalmazást kapunk, legtöbb feladatra azonban ez is elég. Ha egy kicsit komolyabb hangzást, vagy másabb felületet, és szerteágazóbb funkcionalitást szeretnénk, akkor erre a céra ott a Google Play áruház, ahol nagy kínálatból választhatjuk ki a nekünk leginkább megfelelő programot.

 

 
 
 

Videólejátszás-ez az

eszköz nem erre való

 

 
 

Ez az a területe a multimédiás világnak, amiben a készülék gyenge. Már a kijelző miatt is felvetődik az emberben a kérdés, hogy van-e értelme rajta filmet, vagy bármilyen videót nézni, de ezen nem is kell sokat gondolkodni tovább: nincs. A maximum amit le tudtam az Optimus L5-tel játszani, az egy VGA felbontású videó volt, ami ma már nem számít használható minőségnek. Ha mégis ki szeretnénk próbálni, hogy milyen élmény, akkor is konvertálnunk kell nagy valószínűséggel a videófájlt. Az egyetlen terület, ahol a videókat valamire való minősében, gyorsan és könnyen élvezhetjük, az a YouTube alkalmazás.

 

 
 
 

Internet és adatátvitel

terén kitűnő

 

 
 

Az interneten való szörfözés az LG Optimos L5-tel egy kellemes élmény. Ez főleg az Android 4.0-val járó optimalizációnak köszönhető, abban ugyanis megváltoztatták az oldalak renderelési módját, aminek eredményeképp a görgetés és a kétujjas nagyítás sokkal kevésbé szaggat, mint a korábbi modelleken. Az oldalak gyorsan betöltődnek a hardver erejéhez képest. 
A gyárilag telepített böngésző szolgáltat egy-két extrát, de ezek egyike sem olyan, amiért azt kellene használni. Ha gyors böngészést szeretnénk, akkor mindenképp egy Chrome-ot érdemes telepíteni, az ugyanis szerencsére felkúszik az eszközre.

 

 

altalt

 

 

Adatátviteli téren teljesen el vagyunk kényeztetve, ugyanis kapunk Bluetooth-t, b/g/n-es WIFI-t, HSDPA-t, és még NFC-t is. Bravo! Ez ám a felhozatal! Az NFC kihasználásához tartozékként kapunk egy LG tag-et, melyre különböző funkciók be-/kikapcsolását írhatjuk, így ezekhez csak hozzáérintjük a telefon hátlapját, és máris végbemegy a kívánt akció. Ez hasznos lehet a munkában, a kocsiban és a hálószobában is.

 

 

 
 

Az akkumulátor

lenyűgöző

 


Közepes használattal (WIFI, szinkronizálás, 20 perc internetezés, 1-2 maximum 5 perces telefonálás, 40%fényerő) simán kihúzza a 1,5 napot, ha mondjuk ennyit se használjuk akkor a többnapos üzemidő sem álom.

 

 

altalt

 

 

A legnagyobb akkumulátorgyilkos természetesen itt is a kijelző. Itt érződik nagyon az automatikus fényerőszabályozás hiánya, főleg ha sokat vagyunk kültéren. Ha a kijelzőt minimum fényerőn használjuk, akkor nagyon jól bírja az akkumulátor, azonban maximum világítással hamarabb kalpjuk a “Csatlakoztassa a töltőt!” üzenetet.

 

 

Kinek ajánlanám?

 

Mindenkinek, aki egy olyan telefont szeretne, ami elég gyors a mindennapi feladatok ellátásához, nem kell sűrűn tölteni és szép is. Azt azonban fontos tudni, hogy az LG Optimus L5 nem olcsó a társaihoz viszonyítva. Összességében az Optimus L5 egy nagyon szerethető masina néhány gyengeponttal.

 

alt

alt

alt

alt

alt

 

A készüléket az LG biztosította! Köszönjük!

 

Náhó

Vélemény, hozzászólás?