Google újítások – I/O2013

Szerző:

googleio_5A Google idei konferenciájának 3 órás megnyitóján tulajdonképpen semmilyen nagy bejelentés nem történt, de annyi kiderült, hogy a cég szárnyal, és hogyha nekik jó, akkor nekünk is nagyon jó lesz.

Az idei I/O-t az érdekeltek legalább akkora érdeklődéssel várták, mint a tavalyit (ami a Nexus kütyükkel és a Glass-szal elég ütősre sikerült), a méregdrága jegyeket pár óra alatt elkapkodták, a Youtube élő közvetítésén pedig bárki követhette az eseményeket. Nagy bejelentésre végül nem került sor, de cégnél nem sokat unatkoztak tavaly óta, kellemes változások és fejlesztések történtek jópár szolgáltatásban. 

googleio_6

Az elején a számokról:  900 millió aktivált rendszernél tart az android, ami a tavalyihoz képest plusz félmilliárd, több, mint a duplája az előző évi adatnak. Ez hatalmas szám, konkrétan azt jelenti, hogy majdnem minden hetedik telefon a világon androidos.  Ez a felhasználóbázis  összesen havi két és fél milliárd alkalmazást tölt le, így a Play 48 milliárdnál tart. Ráadásul sokkal többet is költünk az idén: tavaly óta két és félszer több fizetős alkalmazást fejenként. A Chrome pedig 750 millió felhasználónál jár. A tőzsde persze azonnal reagált, így még egy szám: a Google részvényárfolyama ma reggelre 915 dollár fölött van.

googleio_4

A Play Music az első alkalmazás, ami megújul és kibővül: a cégnek sikerült megegyezni a lemezkiadókkal, így megérkezett az online streeming. A Google rádiószolgáltatása az All Access névre hallgat, az előfizetés havi 10$, ami nem olcsó, cserébe napi 24 órán keresztül folyamatos zenével szolgál, különféle, általunk, vagy a szoftver által ajánlott lejátszási listákon keresztül, amik természetesen offline módon is hallgathatóak. Az alkalmazás figyeli a zenei stílusunkat, hogy hol, mikor, milyen zenét hallgatunk szívesen, és ha kérjük, ezek alapján válogat nekünk a több millió elérhető zeneszám közül. Az első 30 napon bárkinek van lehetősége ingyen kipróbálni a szolgáltatást, ezután ha megtartják, nekik csak 8$ lesz a havidíj. Az új szolgáltatáshoz átszabott app és webes felület is jár, előbbi letölthető innen. (Az alkalmazás hazai lehetőségeivel foglalkozó Play Music közösség itt elérhető.)

googleio_1

A Google átszabta az állítólag gyengélkedő g+ szolgáltatást is, a háromhasábos, sok képpel feldobott, színesebb, érdekesebb tartalommegjelenítés mellé átszabott videohívás és intelligens képfeltöltés érkezik. Tulajdonképpen a g+ Hangout-jába integrálták a Gmail chatet és az androidos telefonokon megtalálható gTalk-ot is, és az önálló alkalmazásként is elérhető, élőképes konferenciabeszélgetésre is alkalmas üzenetküldő szépen lassan minden  Google szolgáltatásban megtelepszik az eddigi, különböző megoldások helyett. Talán az egyik legfájóbb változás ezzel az inkognitó/offline mód lehetőségének eltűnése és a beszélgetőpartnerek letiltásának hiánya, remélhetőleg egy frissítéssel ezek a funkciók visszatérnek. A Google + fotószolgáltatása is megújult, egyrészt pár napja már a Gmail-lel és a Drive-val közösen 15Gb helyen tárolhatjuk a képeinket (a 2048 px-nél rövidebb oldaló képeink továbbra sem foglalnak innen helyet). Másrészt a feltöltött képeken a szoftver automatikusan végrehajt némi szépészeti beavatkozást: élest, kontrasztot, fényerőt és fehéregyensúlyt állít, zajt szűr, szebbé teszi a bőr tónusát, eltűnteti a ráncokat… Mindezt természetesen a felhőben, pár másodperc alatt, és megmarad az eredeti kép is, ami, ha mégsem tetszenének a változások, egy mozdulattal visszaállíható. Az AutoAwesome néven futó rendszer tud még mást is: ha sorozatot fotóztunk, és mozgás van a képen, azt GIF-fé alakítja, de ha csoportkép készült, akkor kiválasztja nekünk azt, amelyiken mindenkinek nyitva van a szeme, és mosolyog. Egymással összekapcsolható tájképekből panoráma-fotót készít, de HDR lesz belőle, ha a táj nem, csak az expozíció változik. Ráadásul amit felismer, azt rá is tageli a képre.

googleio_3

A Google Now keresője félelmetesen jó lett, a térképet is átszabták. A navigáció most már értesül a balesetekről, és erre reagálva tervez útvonalat. A térkép adatbázisát bővítették, így több információt kapunk egy-egy helyről, a felhasználók által készített képek is megjelennek. Extraként még azt is látni, ha valahol esik az eső, mert a felső rétegek valamelyikébe az időjárásadatok alapján a felhőtakarót is beépítették. An androidos térkép is intelligensebb lett, a gyorsulásmárő alapján (kitalálja, milyen gyorsan haladunk, és ehhez) állítja a pozícionálás mintavételét, így a sport és tracker appok, de még a navigáció is kevesebbet fogyaszt az akksiból. Emellett  zónákat jelölhetünk ki, ahová a belépést vagy kilépést érzékeli az Android, így a helyfüggő parancsok már rendszerszinten is végrehajthatók lesznek. Jön még egy újfajta gif (WebP) és egy videoformátum (VP9), mindkettő tömörítési eljárása nyílt forráskódú, előbbi kis mérete miatt meggyőző, utóbbi pedig kifejezetten mobilra optimalizált. A Google Walletet mélyen beintegrálták a Chrome-ba, így az accountunkkal bármilyen online vásárlásnál kb. három lépéssel fizethetünk, egyszerűen, biztonságosan.

googleio_2

Az egyik legérdekesebb bejelentés, hogy 4.2-es stock androiddal szerelt, kártyafüggetlen, sőt, nyitott bootloader-rel érkező Samsung Galaxy S4-ek lesznek elérhetőek a Google Play kínálatában 649 dollárért.  Nem kapnak Nexus nevet, a Google csak terjesztői szerepet vállal, de a konferencián elhangzott, hogy a Samsung csúcstelefonját további készülékek is követik hamarosan. A közel 145.000 ft-os vételár nem kifejezetten olcsó, de a piac egyik legerősebb telefonját egy érintetlen android rendszerrel biztosan sokan fogják választani. 

Forrás: androidpolice, androidaustralia

Vélemény, hozzászólás?