mondjuk ezekre én is kíváncsi lennék
Szóval ez egy nagyobb falat így vacsi után. Megpróbálom emberi nyelven megfogalmazni a lényegét már amit én tudok róla.
Az alap felállás:
Van ugye a telóban x MB memória(RAM) amit a rendszer a saját belátása szerint használ. Ide töltődnek pl. a használatban lévő programok, folyamatok. Az alaphelyzet ugye az, hogy ha a memória véges mert ugye az akkor egy idő után elfogy így kiüti a régebben nem használt folyamatot a rendszer és így be tudja olvasni a ramba a következőt amit megnyitsz. Ha a program már a RAM-ban van onnan gyorsabban el lehet indítani, futtatni stb. mint ha arra várna a rendszer, hogy valamit kilőjőn és a helyére betöltse.
Zram:
A RAM-ban tárolt adatok tömörítése. Ennek használatakor több minden maradhat betöltve így gyorsabban futhatnak a programok. Hátránya, hogy a ki és betömörítés miatt picit jobban kell használni a procit és ez picit több aksifogyasztást is eredményez.
Swap:
Ugyanaz mint a linuxoknál a swap partíció. Windows-osoknak: Leginkább a merevlemezen lévő lapozófájlra hasonlít, csak itt egy külön partíció van rá és nem egy fájl egy partíción.
Célja ugyanaz...megtoldani a véges ramunkat egy macskafarknyival. A lényeg, hogy itt ha a RAM betelik nem kiüti az alkalmazást, hanem átteszi a swap partícióra, hogy ha újra kell gyorsabban érje el. Ha mind2 megtelik és a swapban lévő programot indítjuk akkor a RAM-ból valamit áttesz a swapba és onnan a programunkat a RAM-ba. Kicseréli őket. Hátránya: folyamatosan használatban van irásra-olvasásra a külső sd így csökkenhet az élettartama.(mióta létezik használom 16Gb-s sd-n még nem ölte meg.)
Egy biztos mindkét lehetőség arra hivatott, hogy gyorsabban, gördülékenyebben fusson a rendszer.
Hirtelen ennyi.Lehetne még filézgetni , jobban belemenni, de talán ennyiből is eléggé letisztult a kép.