Ha valaki beszerzett volna egy hasonló tabletet, azokat szívesen várom ide
A tabletek általános specifikációi:
Processzor: Allwinner A10 1.0 - 1.5GHz Cortex-A8
GPU: Mali-400 GPU, 2 shader
OS: Android 2.3.4 vagy Android 4.0.3
Memória: 512MB DDR3 vagy 1GB DDR3
Tárhely: 8GB vagy 16GB
Kijelző: általában 7'', 800x480, de van nagyobb, sűrűbb meg IPS paneles is
Bemenet: 5 pontos multi-touch
Milyet érdemes venni és honnan?Mivel a választék elég széles, ezért néha elég nehéz dönteni, hogy milyet vegyen az ember.
Az alapvető dolgok, amire figyelni érdemes
- 512MB ram általában már kevéske, mindenképp 1GB RAM-al rendelkezőt szerezzünk be
- Az IPS panelesek természetesen drágábbak, de képük sokkal-sokkal szebb a sima LCD-vel szerelteknél, valamint erősebb fényben is használhatóak maradnak
- Az akkumulátor teljesítményénél természetesen igaz, hogy minél több a mAh, annál jobb. Ha 10'-es tabletet nézünk, akkor mindenképp legyen legalább 5000mAh körüli
- Jobb, ha olyan gyártó által készítettet nézünk, akinek van saját honlapja, vagy van a termék mögött nagyobb fórumozó közösség a slatedroid.com vagy tabletrepublic.com-on. Természetesen választhatunk másokat is (hisz azok általában olcsóbbak), de ha gondunk van velük akkor lehet, hogy magunkra maradtunk
- Mindenképp próbáljunk olyat keresni, amin van rejtett reset gomb. Persze ezt előre általában nem lehet tudni, de ha a képeken több oldalról is körbe van fotózva és két kisebb lyukat is látunk rajta, akkor valószínűleg az egyik a reset gomb lesz (a másik pedig a mikrofon)
- A fotókat mindenképp nézzük meg, főleg azt, hogy hány és milyen csatlakozók vannak rajta, hisz a leírás általában csalóka szokott lenni. HDMI, micro vagy mini USB és fülhallgató mindegyiken szokott lenni, ezek mellé jöhet opcionálisan még egy USB, töltőnek való dugó, különféle status LED-ek, reset gomb, és még számos más.
- Mindenképp olyat vegyünk, amin már ICS van, vagy garantáltan tudjuk, hogy frissíthető ICS-re.
- Ha lehet vásárlás után vegyünk hozzá tokot, mert a kijelzőjük könnyen karcolódik (nem Gorilla Glass ). Arra vigyázzunk, hogy ha USB billentyűzettel ellátott tokot veszünk hozzájuk, akkor a billentyűzetnek megfelelő USB csatlakozója legyen, hogy rá tudjuk kötni a tabletre. (Legtöbbet már szerencsére rendes USB csatlakozóval adják, amire rá tudunk kötni egy USB-OTG átalakítót, amit jobb esetben adnak a készülékhez, de van amit mini-USB dugóval adnak, amit a micro-USB dugóval rendelkező tabletekbe nem tudunk beledugni) Billentyűzetes tokoknál még arra figyeljünk, hogy a 10'-es tokba nem minden esetben fér bele a 10'-es tablet, így néha faragni kell kicsit a tokon.
Sajnos sok olyan dolog van, ami a leírásokból nem szokott látszani, és csak akkor derül ki, ha már megvettük a készüléket:
- Giroszkópból van, amelyikben jobb, 3 dimenziós és van amelyikben gyengébb fajta, 2 dimenziós van. Az utóbbival rendelkezők általában emellett lagolnak, így giroszkópos játékokra (pl. Asphalt) alkalmatlanok
- Vannak készülékek, amelyeknél töltés közben megzavarodik az érintőkijelző, és így töltés alatt használhatatlanná válnak
- Az, hogy van-e benne bluetooth vagy sem, az általában csak megvásárlás után derül ki. Ha írják, hogy van, akkor általában szokott lenni, ha nem írják, hogy van, akkor viszont még lehet, hogy van benne, csak nem írták
Még néhány dolog amire érdemes figyelni:
- Garancia bár van rájuk, a garanciális ügyintézés nem szokott a leggördülékenyebb lenni
- Ha Kínából rendeljük, akkor, bár a legtöbb helyen kamu számlát tesznek bele, hogy a vámhatár értéke alatt maradjon a tablet, de ezt nem mindig hiszik el. Ilyenkor ki kell fizetni az ÁFÁ-t (27%) a megállapított összegre.
- Ha DHL, vagy más céggel kérjük a szállítást, hogy hamarabb megérkezzen, akkor valószínűbb, hogy VÁM eljárás indul
- Ha a magyar postára bízzuk a szállítást, akkor lehet, hogy kibontva találjuk a csomagot egy elnézést kérő levél kíséretében, hogy "bocs, hogy kibontottuk, de újra összeszigszalagoztuk önnek"
- Sose vegyünk úgy, hogy nem kérünk rá "tracking"-et.
Viszonylag sok cég foglakozik kínai termékek árusításával, de
mindenképp olyan oldalon vásároljunk, ami nem gyűjtőoldal (pl. aliexpress.com, ahol ebay szerűen sok cég portékáját lehet nézni), hanem egy konkrét eladó cég oldalán. Én általában a You are not allowed to view links.
Register or
Login oldalon vásárolok, bár sokan szidják őket a garanciális ügyintézésük lassúsága miatt.
A fentiek alapján amiket ajánlani tudok:
- Ainol Novo 7 Aurora: You are not allowed to view links.
Register or Login Az egyik legjobb 7'-es tablet, nagy fejlesztői közösséggel, szép kijelzővel
- Eken A90 tablet: You are not allowed to view links.
Register or Login Jelenleg ezzel rendelkezem, olcsó, de viszonylag jó 10'-es tablet, szintén szép kijelzővel. Sajnos a giroszkóp az enyémben a gyengébbik verzió, és az USB host módja is néha vacakol. Cserébe micro-usb-ről is tölthető, ami a többi 10'-es tabletről nem mindig mondható el.
- Ampe A10 tablet: You are not allowed to view links.
Register or Login Egy másik nagyon jól összerakott tablet, van benne Bluetooth is, valamint jól használható a giroszkópja is, játszásra is teljesen alkalmas. Sajnos ennek is van hibája: hálózatról való töltés esetén az érintőkijelző használhatatlanná válik, USB-ről való töltésnél meg nem igazán tölt, csak szinten tartja az akkut (mivel többet fogyaszt, mint amennyi áramot az USB adni tud)
Persze érdemes körülnézni, a többi tablet is jó tud lenni. Szerencsére lehet paraméterek alapján keresni a fenti oldalon, ahol be tudjuk állítani, hogy Allwinner A10 processzoros, 1GB RAM-os gépeket szeretnénk látni. A fenti három készülék 160-210$ között mozog, de 7'-esekből 160 alatt is lehet egész jókat kapni, de mielőtt megvesszük őket érdemes a slatedroid vagy tabletrepublic oldalon körülnézni, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak vele (és ha nincsenek tapasztalatok, akkor kihagyni, hacsak nem vagyunk fejlesztők)
Természetesen nem muszáj A10-es tabletet venni, egyre több pl. a Cortex A9-es 1.2Ghz-es tablet is, de azok mögött még nincs akkora fejlesztői közösség, mint az A10 mögött. Ha már gyorsabb processzoros gépek iránt érdeklődünk érdemes megvárni mikor fognak kijönni az első olcsó, jó, aktív fejlesztői közösséggel rendelkező két, vagy négymagos kínai tabletek és abból beruházni egyre.