Dokkolásból kiváló – Motorola Atrix 4G teszt

Szerző:

kiskepAz XXLGSM újabb kétmagos tesztalannyal örvendeztetett meg, a Motorola MB 860 Atrix 4G személyében. Kellemes kirándulást tehettem a patinás amerikai gyártó erős hardverrel ellátott készülékének lelkivilágába. Igyekeztem teljesen körbejárni jó és rossz tulajdonságait, és a szokásos flash animációkkal, YouTube videókkal minél szemléletesebbé tenni a „készülék túrát". Nagyon kíváncsi voltam, milyen képet mutat a 960X540 pixel felbontású pentamátrix szubpixel elrendezésű kijelző a mikroszkóp alatt, így erről is készült flash animáció.

 

 

 

 

cimkep

Bevezető:

A Motorola mindent megtesz a túlélésért, ezzel a készülékkel is megpróbálta felülmúlni a konkurens gyártók termékeit. Sok újdonságot, és különlegességet próbált becsempészni az Androidos PDA-k világába, pl. a képernyő felbontásának növelésével, a kétmagos procival, és az ujjlenyomat ellenőrző rendszer beépítése is kuriózumnak számít a piacon. Gondolt a megnőtt energiaigényekre is, a piacon jelenleg PDA fronton talán ez a legnagyobb teljesítményű akkumulátor a maga 1930 mAh-jával.
Sajnos a cég Európát továbbra is elhanyagolja, szolgáltatónál ritkán lehet kapni felső kategóriás termékeikből, vagy ha éppen kerül valahonnan az a mennyiség sem tart túl sokáig. Általában a szolgáltatóktól független műszaki boltok pótolják ezt a hiányt, egyedi beszerzések útján. Tesztünk alanya egyenesen Amerikából érkezett, ezért az AT&T logóját viseli hátlapján.
Itthon is akadnak gondok, a Motorolával, hiszen itthon még nem juthatunk hozzá az Atrix-hoz hivatalos csatornákon, sőt disztribútora a Motoker is lehúzta a rolót, ami valószínűleg még jobban lassítja az eddig is akadozó ellátást. Nagyon remélem, hogy egyszer az öreg kontinens is fontossá válik a Motorola számára, és végre komolyabb partnerhálózatot tart fent, valamint hazánkban is erősíti PR tevékenységét.

Csomagolás:

csomagolas

Kisméretű narancs-fehér dobozban érkezett a PDA, minimális tartozék mennyiséggel ellátva.
Fülhallgató nem került a dobozba, az új trendet követve, ami sokaknak fájó pont lehet. Igazából, aki egy kicsit is minőség párti a zenében az rögtön lecserélte a gyári fülest, így feleslegesen fizetett érte. A bluetooth fülesek ára is jelentősen csökkent, így jó alternatívát jelenthetnek zsinóros társaikkal szemben.
Szerencsére HDMI kábellel azért megörvendeztetett a gyártó, így sikerült kipróbálnom mit tud az Atrix, ha TV-re kötjük.

A tartozékok listája.
– Dokumentáció
– Hálózati töltő
– Adatkábel
– HDMI out kábel (micro HDMI-HDMI)

tartozekok

Kapható aktív autós tartó, bluetooth billentyűzet, dokkolóból igény szerint három fajta áll rendelkezésünkre. Ezekből a HD multimédiadokkoló, és a laptop bőrbe bújtatott Lapdock a legizgalmasabb választás. A Lapdock korlátozott funkciójú számítógéppé, a HD Multimédia Dock pedig multimédiás lejátszóvá alakítja a Motorola Atrixot. A Lapdock tulajdonképpen képernyővel, belső akkumulátorral, billentyűzettel ellátott álruhás dokkoló. Hátsó részébe kell csatlakoztatni az Atirxot, és ekkor beindul a gépezet.

lapdock

Sajnos a képernyőn egy Linux (Webtop) változat jelenik meg, amelyre telepíteni nem igazán tudunk, viszont elintézhetjük vele levelezésünket, beépített FireFox böngészővel szörfölhetünk a neten, irányíthatjuk egérrel a képernyőn megjelenő mobil nézeten a PDA minden funkcióját.

webtop

A HD Multimedia Dock minden szolgáltatásában megegyezik a Lapdock-kal, csak hiányoznak a perifériák (monitor, billentyűzet, egér) róla, utólag mindezeket a dokkolóhoz csatlakoztatva megkaphatjuk a teljes funkciójú Webtop alkalmazást.

multimediadock

Multimédiás lejátszóként használva, szép grafikus felületen navigálhatunk, melyet a dokkoló távvezérlőjével irányíthatunk.
Akkor sincs gond, ha nincs dokkolónk, mert a tartozékként kapott HDMI kábel rácsatlakozásával is multimédiás lejátszóvá alakíthatjuk az Atrixot.
Ilyenkor a PDA mint távvezérlő működik, képernyőjét nyomogatva tudunk lépegetni a funkciók között, lejátszhatunk vele képet, filmet, és zenét is, erről készítettem egy kis videót.

Külcsín:

Forgassuk meg a készüléket az egér segítségével.

Az Atrixról első látásra meg lehet mondani, hogy a Motorola gyermeke, nagyon hasonlít kisebb strapabíró testvérére a Defy-re. Lekerekített formáival, nem igazán karakteres külsejű PDA, semmi egyedi különleges ötlettel sem sikerült feldobnia kinézetét a tervezőknek. Összeszerelésének minősége kiváló, illesztései tökéletesek, a kijelzőt GorillaGlass edzett üveg védi. A készülékház 63.5 x 117.75 x 10.95 milliméteres méreteivel, még a könnyen zsebre rakható mérettartományba esik. A Defy 13,4 milliméteréhez képest vékonykának tűnik az Atrix, viszont a Samsung Galaxy S II 8,49-es vékonyságával nem tud versenyezni. Jelenleg a gyártók a „kinek a vékonyabb" versenyben futnak a kegyeinkért. Súlyára sem lehet panaszunk a 135 gramm (teleppel) éppen megfelel a hosszú távú kézbentartáshoz.
Mikroszkópos képek segítségével bejárhatjuk a készülék felületét közelebbről is.

 

Előlapján találjuk az egyik ínyencséget, a 4 inches 960X540-es felbontású LCD kijelzőt kapacitív érintő technológiával ellátva. Több szempontból is különleges ez a felbontás, Androidnál ez a második legnagyobb felbontású megjelenítő, csak a Meizu M9-es tudja túlszárnyalni a maga 960X640 pixelével. Másik különlegessége a szubpixelek PenTile mátrix elrendezése. Érdekesség, hogy nem a Samsung Galaxy S megoldását az RGBG (piros-zöld-kék-zöld) szubpixel elrendezést választották, hanem inkább a ma még ritkának számító RGBW-t (piros-zöld-kék-fehér). Ennek az elrendezésnek nagy előnye, hogy az egyéb LCD technológiákhoz képest ez a típus produkálja a legerősebb fehér fényt, és emellett még 50%-al kevesebb a fogyasztása is. Az erős megvilágítás a szabadtéri használat során is jól láthatóvá teszi a képernyőt. További előnye a PenTile mátrixba rendezésnek, hogy jelentősebb kevesebb szubpixel kerül felhasználásra, s ez a fogyasztás csökkenéséhez vezet. Hátránya is van a megoldásnak, kontrasztja valamivel gyengébb versenytársainál.
Készítettünk egy mikroszkópos kijelző összehasonlító flasht, a különböző technológiák demonstrálására. A képernyőn lévő szürke karikára nyomva láthatjuk a felnagyított kijelzők közötti eltérést. Itt a Samsung Galaxy S-t választottam az összehasonlításhoz, mert ez a piacon lévő másik PenTile mátrixos készülék.

Az alább következő videóban a HTC HD2-vel vetettem össze képernyőjét különböző betekintési szögekből. A felvételen jól látható az Atrix erős háttérvilágítása.

Arra is kíváncsi voltam, hogy mennyire érzékeny kijelzőjének láthatósága a különböző színhőmérsékletű fényforrások alatt, ezért az Atrix fény szimulátorba került.

A kijelző multitouch teljesítménye nem valami túl jó, csak két érintést képes érzékelni, ez elég gyenge teljesítmény pl. az LG Optimus 2X tizenkettőjéhez képest.
Az előlapon felül ott a Motorola felirat, felette a hangszóró rácsa, az előlapi VGA kamera, proximity szenzor, és egy kifejezetten precízre behangolt fényérzékelő. Az előlap alján négy kapacitív gomb található.

elolap

A hátlap érdekes mintázatott kapott, szénszálas műanyagokat próbálták vele utánozni. Milyen szép is lett volna, ha tényleg az eredeti anyagból készült volna, és nem csak a mintázata követné annak kinézetét. Felül az öt megapixeles kamera, a két ledes villanó, lent pedig Motorola logó, és a hangszóró kapott helyet.

hatlap

A hátlap alá az óriási kapacitású akkumulátor, SIM kártya foglalat, és a microSD kártyanyílás került, szerencsére a memória kártya cseréjéhez nincs szükség az aksi kivételére.

hatlapnelkul

Baloldalon a szabványos micro USB csatlakozó aljzat van, közvetlenül mellette pedig a micro HDMI kimenet.

baloldal

Jobb oldalába hangerő gombokat építettek az alja pedig üresen maradt.

jobboldal

alja

Felülre 3.5 mm-es fülhallgató kimenet került, valamint ide építették a bekapcsoló gombbal egybeszerelt ujjlenyomat ellenőrző szkennert is. Nagyon praktikus az egybeépítés, bekapcsolás után, végigsimítjuk a szkenneren ujjunkat, és már be is jutottunk a rendszerbe. Nagyon könnyen betanítható, beírjuk a PIN kódunkat, ezután néhányszor végig simítjuk az érzékelőt, visszajelez, hogy jöhet a másik mutatóujjunk is, majd kiírja, hogy kész.

fingerprint

Abban az esetben sincs baj, ha az ujjlenyomat szkenner elromlik, mert a képernyőzárat kinyitva megjelenik egy numerikus billentyűzet, amelyen bepötyögjük PIN kódunkat, és már be is jutottunk.

Nézzünk körül a hardver és a szoftver háza táján:

Androidból a 2.2.1-es került az Atrixba, sokkal jobb lett volna a 2.3-as oprendszer, mert az jobban kihasználja a kétmagos hardver adta lehetőségeket. A Motorola nem arról híres, hogy újabbnál-újabb ROM-okat ad ki, de reméljük ezzel a készülékkel kivételt tesz.
Ez a második „kétmagos", ami a kezembe került, pontosan ugyanaz a processzor hajtja az Atrixot, mint az LG 2X Optimust, így közel hasonló eredményeket várhatunk sebességben. Az nVidia Tegra 250 két darab 1 GHz-es procit (2db Cortex-A9 mag) kapott, GeForce videó gyorsítóval megspékelve. Multimédiás téren hozza a mai csúcsot, képes az 1080p-s videók felvételére és lejátszására, könnyedén elhajtja a legbonyolultabb grafikával ellátott játékokat is. A GeForce GPU nyolcszor erősebb geometriai teljesítményt képes kihozni magából, ami lehetőséget ad a játékkészítőknek komolyabb grafikájú alkotások létrehozására.
A Tegra 2 csökkentett fogyasztást produkál, mivel 45 nanométeres csíkszélességet leváltották 40-re, így kevesebb teljesítmény távozik hő formájában. Elvégeztem a szokásos benchmark teszteket, a Quqdrant 2684 pontot hozott, a NeoCore pedig 54,5 FPS-t teljesített. A NeoCore által hozott eredmény kevésnek tűnhet pl. az LG 2X Optimus 75,7 FPS-t produkált, de ne feledjük a 960X540-es felbontás jelentős terhet ró a processzorra, ezért nem is olyan lehangoló eredmény ez.

benchmark

A processzor mellé még került 1GB RAM és 16 GB ROM, ez bőven elég telepítésre, és adatok tárolására egyaránt. Aki esetleg kevesli a tárhelyet, az bővítheti az Atrixot akár 32GB-os memória kártyával is. Hardveresen nagyon erősre építette a Motorola „csúcsragadozóját", semmiben sem szenvedünk hiányt.

Lássuk milyen szoftverek segítenek bennünket:

Az AT&T szigorúan bánik előfizetőivel, letiltotta a külső forrásból származó programok telepítését. Szeretnék rászorítani a PDA tulajokat, hogy kizárólag a Marketet használják programjaik beszerzésére. Szerencsére az XDA-s fiúk mindig kitalálnak valamit, erre a problémára is kiötlötték a megoldást (itt).

Szoftveresen sem vall szégyen a készülék, jól bevált receptet alkalmaznak, a MotoBlur felületet. Nem olyan feltűnő, mint a HTC Sense, de nagyon jól személyre szabható. A speciális Motorola widgetekből jelentős mennyiséget kapunk, jó tulajdonságuk hogy bármilyen méretűre állíthatjuk őket. Így jobban kihasználhatjuk a rendelkezésünkre álló képernyőterületet.

widget_meret

Szépen elkészített virtuális kapcsolókkal tudjuk beindítani a GPS-t, a WiFi-t, vagy éppen a Bluetooth-t. Majdnem minden fontos üzenetkezelő funkcióhoz kapunk egy wiedgetet.

felulet

Hét képernyővel gazdálkodhatunk, ez bőven elég a widgeteknek, és az indítóikonoknak is. A képernyők közötti váltást nem csak ujjunk jobbra-balra húzogatásával tudjuk elérni. A menü gomb hosszan nyomva tartására előbukkan a hét képernyő kicsinyített változata, amelyikre rákoppintunk az ugrik teljes méretűre.

7kepernyo

A PDA-kon ma kötelező programokat megkapjuk, itt az ébresztő, naptár, zenelejátszó, képnézegető, kalkulátor stb. A közösségi hálózatokat, és megosztó oldalakat sem hanyagolták el a MotoBlur felület létrehozói.

kozossegi_halozat

Nagyon egyszerű fájlkezelő program is került a készülékre, így nem kell egyből a Marketen kezdenünk az Astro letöltésével.
Dicséret illeti az Atrixot mert képes felvenni a telefonbeszélgetéseket a Total Recall program segítségével.
Irodai programként a már jól megszokott Quick Office teljesít szolgálatot.

quickoffice

Megbízható program, egyetlen kivetnivaló akad csak benne, mégpedig a lassúsága. Nem működésének sebességével van a baj, hanem a fájl betöltési idő nyúlik elég hosszúra. Ez nem az Atrix hibája, inkább a Quick Office programozóit illeti a kritika. Tesztanyagaimmal különben jól megbirkózott, (.xls, .ppt, doc, .pdf) ezért megérdemli a zöld pipákat.

office_cuccok

A PDA bebootolásakor ránk erőlteti a MotoBlur account létrehozását, amelynek segítségével Hard Reset után vissza tudjuk állítani widgetjeinket, szinkronizálhatjuk üzeneteinket, telefonszámainkat stb.
Nagyon praktikus szolgáltatást nyújt akkor is, ha ellopják készülékünket, PC-ről felmegyünk a MotoBlur honlapjára, ott a telefonkereső megmutatja eltulajdonított kedvencünk fellelési helyét.

motoblur

A GPS helyzet:

Navigációra rendelkezésünkre áll a Google Maps, koordinátáinkat a GPS chip pillanatok alatt megmutatja, és a jelhez foggal-körömmel ragaszkodik.

googlemaps

Készítettem egy tracklogot is ennek igazolására, az alábbi linken megtekinthető.

http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1067390

mytrack

Multimédiás áttekintés:

Öt megapixeles, autofókuszos kétledes villanóval ellátott fényképezőgépet kapunk a pénzünkért. Felülete egyszerű, pontosan annyira, mint szolgáltatásai, néhány színeffekten és egyszerű élességállítási módon kívül nem sok okosság került ebbe a részbe. Manuális beállításokból (pl. fehéregyensúly ) sem sok jutott, viszont geotagging legalább került a soványka listába. Az előlapi VGA kamerát is innen tudjuk bekapcsolni.

fotomasina

Az elkészített képek minősége sem az igazi, kissé életlenek, összemosottak, mintha egy fátyol vonná be őket. A színek kezelése sem tökéletes, virágfotózásnál figyeltem meg, hogy a sárga színek erősen beégtek. A következő linken megtekinthetők a tesztfotók:

http://img251.imageshack.us/g/20110501201846812.jpg/

A videókamera minőségétől sem voltam elájulva, a rossz fényviszonyokhoz nehezen alkalmazkodik, és a felvétel időnként beszaggat, de legalább képes 720p HD (30 fps) felbontásban rögzíteni élményeinket.
Készítettem is erről egy kis tesztvideót

A Motorola Defy-nél megismert Gallery képnézető programmal tekinthetjük meg felvételeinket. Pontosan úgy is néz ki, mint a kisebb tesónál, egy tükröződő felületen csúsztathatjuk képeinket jobbra balra. Szépen folyamatosan lapozhatunk, amikor viszont két ujjal belenagyítunk, akkor kissé darabos lesz a nagyítás.

medialejatszo

A zenelejátszó nem valami cizellált darab, a Defy-ből megismert multimédiacenter nagyon hiányzik ebből a felső kategóriás PDA-ból. A kötelezőt lehozták a szoftverfejlesztő mérnökök, elbánik az albumborítókkal, szűrhetünk sokféle szempont szerint zenéink között.
Szerencsére előre beállított hangzásképeket is kapunk, amelyet hangszóróra és fülhallgatóra egyaránt kitolhatunk.

zenelejatszo

Filmjeinket a Media Player segítségével nézhetjük meg, beállítás szinte semmi, de szolgáljon vigaszul, hogy az XviD, és DivX filmeket lejátssza.

filmlejatszo

Film feliratokkal, és az AC3 hangsávval ellátott videókkal sajnos nem boldogul, síri csendben, vagy idegen nyelven vagyunk kénytelenek az ilyen filmet végig nézni.
Sokféle tömörítési formátumot ismer a lejátszó:
AAC, H.264, MP3, MPEG-4, WMA9, eAAC+, AMR NB, AAC+
Teszt videóim közül még az 1080p-s sem tudta térdre kényszeríteni ezt a jó kis hardvert. A tesztvideók adattáblája:

adattabla

Amerikai piacra készült termék révén, a rádió kimaradt (ott nem divat) a listából, ennek bizony sokan nem örülnek.

Irány az internet:

Az Atrix 4G gyári állapotában nem hajlandó kis hazánk szolgáltatóitól átvenni a netes beállításokat. Hardveresen alkalmas a csatlakozásra, szoftveresen pedig magunknak kell az APN menüpontba internet helyett WNW-t írni.

Az Androidos böngésző nagyszerűen teljesít, gyorsan görgethetők az oldalak, a kétujjas nagyítás pörög, képernyőtördelés rendben, Flash támogatás megvan. Az ACID3 internet kompatibilitási tesztben 93%-ot elhozott a százból, ami pontosan megegyezik az LG Optimus 2X eredményével.

internet

Adatkommunikációból rendelkezésünkre áll GPRS, EDGE, 3G, HSDPA 14 Mbps, WiFi-ből ismeri a b / g/ n szabványt, bluetooth-ból a 2.1 EDR került bele. Egy hasznos funkció is beépítésre került, képes a forgalmazott adatmennyiségünkről is tájékoztatni bennünket, akár egy hétre visszamenőleg is, a settings /Data manager menü alól. Ezzel még nincs vége a jó dolgoknak, hotspotként használva internetünket megoszthatjuk barátainkkal, ismerőseinkkel. Nem felejtették ki a DLNA (DIGITAL LIVING NETWORK ALLIANCE) és a Media Share szabványt sem, így képesek vagyunk TV-vel, PC-vel vezeték nélküli kapcsolatot létrehozni.
Kapcsolatteremtésben besegít még a Moto Phone Portal is, mellyel vezetékes (USB), vagy vezeték nélküli (Wi-Fi) hálózaton kapcsolódhatunk számítógépünkhöz. Az Atrix által kijelzett IP-címet, asztali böngészőnkbe írva már szinkronizálhatjuk is fontos adatainkat. Segítségével módosíthatjuk háttérképeinket, csengőhangjainkat, szerkeszthetjük üzeneteinket, névjegyeinket. Láthatóan mindent beleadtak az adatkommunikácós hardver, és szoftver elkészítésébe.

Telefonáljunk egyet:

A telefonálás hangminőségével elégedett vagyok, nem tapasztaltam torzítást a hangszóróban, és beszélgető partnereim sem reklamáltak zajosság vagy bármely zavaró tényező miatt. A legfontosabb funkciók, a tárcsázás, nem fogadott hívások listája, kontaktok kezelése, a Motorola által tervezett kontaktkereső szoftver is segíti a telefonálást.

telefon

Üzemidő:

Ezen a téren is csak dicséret illeti a Motorolát, hisz a ma kapható készülékek közül az egyik legnagyobb (1930 mAh) kapacitású akkumulátorral örvendezteti meg tulajdonosát. Elegendő mennyiség ez, erős használat mellett (filmnézés is belefér) egy napot vastagon kibír töltés nélkül, normál terheléssel két-három napig is ellehetünk.
Az akkumulátor fogyasztásának csökkentésében segít, a Battery manager, mellyel beállíthatunk három gyári, és egy saját takarékossági profilt.

energiatakarek

Zárszó:

Az Atrix nagyszerű készülék, ötvözi magában a nagyszerű PDA minden előnyét:

– méretes, nagyfelbontású kijelző
– erős akkumulátor
– minőségi készülékház
– profi adatvédelem
– bivalyerős processzor
– gyors adatkapcsolat
– HDMI kimenet
– rengeteg opcionális tartozék (pl. Lapdock)

Multimédiában egy kicsit gyengélkedik, a fényképek és videofelvételek minősége nem túl jó, a képnézegető akadozós, nyögvenyelős nagyítása sem az igazi, a rádió is kimaradt belőle.
Jelenleg a piacon két erős vetélytársa akad, az LG Optimus 2X, és a Samsung Galaxy S II, nagyon nehéz a választás, hisz árukban, kijelző technológiájukban, felbontásukban, sőt még processzorukban is különböznek. Ez nagyon megnehezíti a PDA vásárlás előtt állók dolgát. Azoknak ajánlom, akiknek fontos a nagyfelbontás, az ujjlenyomat szkenner, a vezetékes HDMI kimenet, és szeretnék kihasználni a Lapdock által nyújtott lehetőségeket.

A készülékkel kapcsolatban felmerült problémákra, a fórumon létrejött Motorola Atrix szekcióban találhatunk válaszokat (itt).

1-ar-ertek5

2-multimedia4

3-kezdofelh3

4-uzletifelh4

5-techorult5

A tesztkészüléket az xxl-logo biztosította számunkra. Köszönjük.

Vélemény, hozzászólás?