Ismét nálam landolt a ConCorde egyik nemrég kiadott, 5colos okossága. Úgy fest, hogy a vásárlók kérésére aktívan nekikezdtek a kisebb készülékek piacát is letámadni. Ez ritka manapság, hisz meghallják a nép szavát és tesznek is valamit. Nézzük, hogy ezen háború 5001 típusszámmal ellátott kadétja mit nyújt.
Száraz adatok
Kijelző: 5 col, 540×960 felbontású IPS kijelző
Processzor: MTK6582 Quad-Core, 4×1,3 GHz
Grafikus gyorsító: Mali 400MP
Operációs rendszer: Android 4.2.2 Jelly Bean
Rendszer memória (RAM): 1GB DDR3
Belső memória (ROM): 4GB, microsd-vel bővíthető
Kamera: elől 5Mp, hátul 13Mp
Egyéb: WiFi (b/g/n), Bluetooth, GPS, 3G, FM rádió, DUAL SIM, G-szenzor, proximity senzor, fényérzékelő
Méret: 139x72x9mm
Súly: 180g
Tartozékok: hálózati töltő, adatkábel, headset (csak telefonálásra jó), akkumulátor(3.7V , 2800 mAh), fliptok
Burkolat
Akárhányszor hozzám került egy Concorde, problémám maximum akkor volt a burkolattal, mikor azok még ki nem adott, prototípus készülékek voltak. Az 5001 pedig csak jobban alátámasztja ezt a tapasztalatot.
A szokásos mondóka ide is beszúrható: „Bárhogy tekerem, csavarom recsegést-ropogást nem hallok.”
Mikor először kézbe vettem, mondhatni „fura” érzésem támadt. Ezzel a hátlap anyagára illetve felületére célzok. A matt fekete burkolat leginkább olyan érzetet keltett bennem, mintha bársonnyal lenne bevonva. Természetesen nem így van, de a tapintása hasonló és az első pár napban tartottam tőle, hogy könnyen sérül. Közel 2hét használat után bátran kijelenthetem, hogy nem kopik, nem karcolódik. Gyakran úgy néz ki, mintha rommá lenne karistolva, de kb 5 másodperc alatt eltűntethető néhány jól irányzott hüvelyk mozdulattal.
A karcállóság elmondható az érintés érzékeny előlapról is, de itt külön kiemelném, hogy a gyárilag ráhelyezett fólia az eddigieknél sokkal jobban bírta, így aki teheti, annak tanácsolom, hogy vásároljon még pluszba hozzá ilyet. Megéri. A készülék egyéb elemei mondhatni a szokásos módon lettek elrendezve. A hátlapon található a kamera és egy LED-es villanó, valamint a hangszóró. A kamera képe úgy gondolom kielégítő (kinek, mi), csak úgy, mint a vaku és a hangszóró. Szépek, jók. Nincs panasz egyik teljesítményére se.
Szemből nézve a készüléket, a jobb élén találjuk a hangerőszabályzót, az alján a microUSB csatlakozót illetve a tetején a jack és a bekapcsoló gombot. Az előlapon fentről lefele, balról jobbra: előlapi kamera, hangszóró, közelség és fényérzékelő, IPS kijelző, kijelzőn kívüli érintőgombok (menü, home, vissza)
Plusz pont jár a gyártónak, hogy alaptartozékként kapunk egy “flipcover” jellegű tokot. Nem kerülgetem a témát, amit ehhez a készülékhez adnak, nem a legprofibb. Picit el is áll a kijelzőtől az eleje ha rácsukom, de alapvetően arra amire kitalálták tökéletesen megfelel. Erősen kapaszkodik a készülékre, vastag az anyaga, így védi is azt, az esetleges ejtéseknél. Egyrészt ingyen kapjuk a készülékhez, tehát ha nem tetszik, egyszerűen ne használjuk, másrészt ha viszont szükségünk van rá, nem kell külön venni. Semmiképp nem róható fel negatívumként.
Működése
Kezdem a rendszer egyetlen lassúságával, ami szerintem nem minősül érvágásnak, de azért fontos. A bekapcsoló gomb megnyomásától számítva a készülék kijelzője kb 1 másodperc múlva villan fel. Szerintem ez egy olyan dolog, ami belefér ebbe az árkategóriába, a másik pedig hogy nem igazán hátráltat és mindenhol máshol a rendszer katonásan teljesít. Sokkal lassabb készülékre számítottam. Kellemes csalódás.
A másik furcsa dolog, pedig maga a rendszer külalakja, ami nagyon hasonlít a Samsung launcherére illetve annak menürendszereire. Ez is egy olyan apróság, ami nem szól bele semmibe, de mivel én példának okáért gyűlölöm a Samsung megoldásait, csak a reális teszt kedvéért nem használtam végig másik indítóval ezt az amúgy remek készüléket. És igen, itt az ellenérv erre a – hogy is mondjam – külalak problémára: Google Play (Nova, Apex, Go, Next, stb. appok hegyekben érhetőek el, ingyen is) Sebesség tekintetében meglepő eredményeket produkált ez a piciny gépezet. A rendszert akárhogy tekergetem, nem hajlandó megadni magát és szépen, kulturáltan veszi az éles kanyarokat is. A keményebb 3D alkalmazások azért meg-megakadtak néha. Egy Real Racing 3-ban, ha kicsúszunk a porba, ott azért leesik 3-4fpsre a működés, de ugyebár, ha már kicsúszunk a pályáról, azt úgy is elölről kell kezdeni. Egyébként a játékok sebessége elfogadható, ha nem finnyázunk, simán meg is szokható. Nem lehetetleníti el a gamerek létjogosultságát.
A kijelzőre az 540×960 pixeles felbontás ellenére nincs panasz. Az alsó kategóriában kikapcsolva is nyakon ver mindent, de nem túlzok, simán üt a felső kategóriás készülékek kijelzői között is. Az én fullhd-hez szokott szemem bőven lát rajta pixeleket, de csak akkor, ha 3D-t tartalmazó felületre lépek. Ettől függetlenül a minőségre nekem sem volt panaszom. Szépek a színek, csak minimálisan változik akkor is, ha oldalról nézem és a fényereje simán üti a napét. Ezek a kínai IPS panelek nagyon erősen odavágnak mindennek.
Benchmarkokban az alábbi képeken látható eredményeket éri el.
Kamera tekintetében is szépen teljesít. A beállítások a szokásosak: Iso (auto, 100-1600), arcfelismerés, hangvezérelt fotózás, sorozatkép (99 képig!), timelapse mód (1-10 másodpercenkénti képkészítés), stb. Nem mondom, hogy üti a dslr gépeket, de szépen és gyorsan fotóz. Nem árt használni az érintőkijelző adta lehetőséget és fotózás előtt odabökni, ahova szeretnénk, hogy fókuszáljon, de ezt én amúgy más készülékeknél is mindig használom. A LED-es villanó jelen esetben az IPS kijelző fényerejét azért üti, habár lehetne még túrni rajta. Minden esetre a fénye elegendő, bár picit sárgás. A képek és a videók magukért beszélnek.
Készítettem egy timelapse videót is. Több szituációt felvettem 1másodpercenkénti automatikus képkészítéssel, majd azokat a telefonon megtalálható videóvágó programmal össze is vágtam. Ergo semmilyen külső alkalmazást, vagy eszközt nem használtam, ami azért így nem egy rossz dolog.
Valamint itt egy normál felvétel is.
Korábban kérdezték néhányan (joggal) hogy a jack kimeneti jele milyen. Nos, nekik az a válaszom, hogy gyönyörűen szól (agyba dugós Beats és egy Sony fülessel próbáltam). Belekötni nem tudok. Nem recseg akkor sem, ha terhelem közben a gépet. Hangszínszabályzókat nem próbáltam, alapértelmezetten használva szépen szólt hangfalakra és fülesre kötve is. Zajnak nyoma nem volt. (Kivéve, ha azt hallgattam.)
Összegzés
Ha mindent egybevetek, jelen esetben egy olyan készüléket tartok a kezemben, amiért bruttó 50.000 forintot kérnek el a boltosok, illetve maga a ConCorde is, természetesen. Az árát nagyon eltalálták. Ha belegondolok, úgy igazán nem találtam egy negatív pontot se. Nem csak kategórián belül üt nagyon ez a készülék. Nem kell komoly kompromisszumokat kötnünk, fotózni, zenélni jól tud, a játékok játszhatóak rajta, és nem mellesleg a 2800mAh-ás akksi aktív használat mellett is lazán kibír egy napot, átlagos vagy kímélő használattal 2-4-et is. Ha lett volna rá mód, én az Április 6-ai szavazáson, ár-érték arány miatt, bizony a ConCorde 5001-re szavaztam volna.
A tesztkészüléket köszönjük a ConCorde Elektronik kft.-nek. Várjuk a következőt.
Jó kis ketyere lett ez is, habár én még mindig hiányolom a CC-kből az LTE-t 🙁
ConCorde SmartPhone 5001 – Kicsi, de ütős http://t.co/hd2n8pQkpa
ConCorde SmartPhone 5001 – Kicsi, de ütős http://t.co/hd2n8pQkpa