Samsung Galaxy Note 2 külcsín teszt
Szerkesztőségünkbe újabb digitális tollal megspékelt PDA landolt. A Note, és a Note 10.1 után a Samsung legújabb készüléke a Note 2 is tesztelésre került. A külcsín teszt után még következik egy átfogó vizsgálat is, amelyet Whpgab fog megejteni. Magyarországi hivatalos megjelenése előtt jutott el hozzánk a SpeedShop jóvoltából. Különleges készülék a piacon, átmenetet képez a telefon és tablet között, ez a kategória a legkockázatosabb üzleti vállalkozás, mivel csak szűk réteget tud meggyőzni létjogosultságáról.
Néhányan próbálkoztak már a megteremtésével, de eddig igazán átütő sikert csak a Samsung tudott elkönyvelni. Első próbálkozásukat a Samsung Galaxy Note-ot jól fogadta a vásárlói közösség, több mint tíz millió példány került belőle eladásra. Ezért érezhette úgy a koreai óriáscég, hogy érdemes létrehozni az utódját.
Befutottak a konkurens modellek is, mivel minden telefongyártó szeretne nagyot kihasítani ebből a piacrészből, elkészült az Oppo Find 5, és a HTC J Butterfly 1080p-s modellje is. A Samsungnak erősen fel kell kötnie a fejlesztői „gatyát”, ha szeretné megtartani vezető szerepét az általa sikeressé tett phablet kategóriában. Lássuk, milyen fegyverekkel indul csatába a Note sorozat második darabja.
Nem ráncfelvarrásról van itt szó, az elkészült Note 2 minden tekintetben próbál többet nyújtani elődjénél. A mérnökök figyelembe vettek mindent, ami segíthet elkerülni a nagy készülékházból adódó problémákat. Szoftveresen is sokat módosítottak, a könnyebb egykezes használat érdekében, amire szükségük is van a kategória elterjedéséhez. Note tulajdonosként magam is megtapasztaltam ezen próbálkozások némelyikét, ilyen a képernyő egyik oldalára eltolt billentyűzet vagy tárcsázó, melynek segítségével könnyebb a szövegbevitel.
Lassan egy éve birtokolom a Samsung félszerzetét, és elégedett vagyok vele. Ilyen nagy kijelzőn a filmezés, internetezés egészen praktikus. Több alkalommal is gondolkodtam egy tablet beszerzésén, de mindig elvetettem az ötletet, mivel a Note egész jól betölti ezt a szerepet. Amikor hirtelen szeretnék valamit megnézni a neten, akkor nagy képernyőjén elég hatékonyan el lehet mindent intézn
A készülékház:
A Samsung Galaxy Note 2-őt az egér segítségével magunk forgathatjuk meg.
Nyugodtan használhattam volna ehhez a 3D-s forgatóhoz a Galaxy S 3-hoz készült képeket, mivel majdnem úgy néz ki az újonc is.
A felhasznált anyagok minősége tökéletes, inkább a csillogó, fényes textúra az, ami nem igazán nyerte el a tetszésem. A HTC-féle jó minőségű teflonos, gumírozott felületek magasan jobban mutatnának ezen a készüléken is. Mostanában divat egy kaptafára készíteni az okostelefonokat, ha egymás mellé tennénk a gyártók közép-, és felső kategóriás készülékeit, a méreten kívül szinte alig találnánk különbséget. Fotó alapján meg sem lehetne azokat különböztetni, ami előnyös is lehet, mert könnyebb eladni az olcsóbb kategóriát a drágább bőrébe bújtatva. Persze vissza is üthet a dolog, mert aki kiad kétszázezer forintot egy csúcskategóriás termékért, biztos nem örül, ha ugyanazt a készülékházat látja az alsó kategóriásoknál. Jó példa erre a most megjelent Samsung Galaxy S3 mini is, ami ezt a logikát követi. Mindenki azt remélte, hogy a nagyobb testvér minden paraméterét megörökli, ehelyett kaptunk, egy valamivel középkategória felett álló készüléket. Lehet, hogy könnyebb lesz eladni a név miatt, de vissza is üthet a dolog, és a Samsung által S szériának nevezett felső kategória hírnevén eshet csorba.
A készülékház megint jókorára sikeredett, ennek ellensúlyozására a szélességét csökkentették majdnem három milliméterrel. A következő kép jól szemlélteti a méretbeli különbséget, a szkenner rúd balra tolásával előkerül mindkét készülék.
A szélesség az egyik legfontosabb paraméter, ez határozza meg mennyire könnyű kézben tartani a telefont. Amennyi helyet elvesztettek a szélesség csökkentésével, azt vissza is nyerték a hosszabb készülékházzal, ami így több mint négy milliméterrel nőtt. A következő képen összehasonlíthatjuk tesztalanyunk külső méreteit néhány másik készülékével.
Súlya is elég emberes (182.5 gramm), négy és fél grammal több mint az elődé, bár ahhoz képest, hogy belekerült egy 3100mAh-ás akkumulátor nem is olyan rossz eredmény ez. Nagy külső méreteihez képest a súlya relatíve alacsony, csak belső váza készült fémből, a többi alkatrésznél polikarbonát felhasználásával próbálták meg csökkenteni súlyát. A bekapcsoló gombot másfél centivel lejjebb helyezték el, így könnyebben elérjük hüvelykujjunkkal, ergonómiából ezért kap egy piros pontot a koreai cég.
Megmértem a készülék keretét, mivel ennek keskenységére büszkék a gyártók. A készülék széle, és a kijelző első aktív oszlopa közötti távolságot vettem alapul.
A GS3 nyerte a csatát, a Note2 lett a második, és a sor végén kullog a Note. A Note2 keskenyebb kerettel rendelkezik elődjénél, ez szép teljesítmény a megnövelt kijelző, és a csökkentett szélességi méret tükrében.
Kétkészülékes összehasonlításra, a Note2 mellé került az előd (Note) és a Samsung Galaxy S3 is, mivel annak készülékháza nagyon hasonlít az újdonsül óriáséra. Az egér segítségével egyszerre forgathatjuk mindkettőt
Két másik Samsung készülékkel (Note, SGS1 plusz) fotóztam le tesztalanyomat, így reálisabb képet kaphattok a Note 2 mértéről, és formáiról.
A készülékház felületéről készítettük mikroszkópos képeket is, a szürke körökre kattintva megnézhetjük azokat közelebbről.
A kijelző:
A kijelző Super Amoled HD lett, mérete 5.29-ről 5.5 inch-re nőtt, viszont az oldalaránya 16:10-ről 16:9-re változott, ezáltal keskenyebb és hosszabb lett. Internetezésre alkalmasabb a régi képernyő, filmezésre pedig inkább az újabb a praktikus. Egérmozisok jobban járnak az újabb kijelzővel, mert a filmek nagy része így tökéletesen kitölti a kijelzőt. A kijelző védelméhez Gorilla Glass 2 üveget kapott, amelynek széleit enyhén lekerekítették, így sokkal kényelmesebb a fogása. Sok kritikát kap a Gorilla Glass 2 üveg, felróják neki könnyű törhetőségét. Végignéztem rengeteg videót, amelyben leejtéssel tesztelik a készüléket, de egyetlen hiteles vizsgálatot sem találtam. Szinte minden felvételen, az „ahogy esik úgy puffan” a kísérleti alap, néha látszik a tesztkészülékeket szándékosan úgy ejtik le, hogy az egyik jól jöjjön ki a tesztből. Egy ejtési teszt csak akkor elfogadható, ha minden tesztkészüléket ellenőrzött körülmények között, pontosan ugyanabból a magasságból és pozícióból ejtjük le.
A következő táblázatban szeretném megmutatni néhány készülék esetében a készülékház előlapjának, és kijelzőjének egymáshoz viszonyított százalékos arányát. Egyszerűbben fogalmazva, mennyire tölti ki a kijelző az előlapi felületet.
Majdnem hetven százalékos arányával a Note2-nek még a Panasonic Elugát is sikerült letaszítania trónjáról. A készülékházat tervező mérnökök szépen kihasználták a rendelkezésükre álló előlapi felületet.
A kijelző felbontása csökkent 80 sornyit, 1280X720 lett, ami sokaknak csalódást okozott, mivel az előd 1280X800-as felbontást kapott. A következő táblázatból könnyen kiolvashatjuk, hol áll a ppi versenyben a Note 2.
A régi Note pixel/inch értéke 285, ami szép eredmény, ha nem pentile mátrix elrendezésű, így annak valódi értéke csak 190ppi. Nem kell elkeserednie az új tulajdonosoknak a néhány sornyi veszteség miatt, mivel a Note 2 nem pentile mátrix kijelzőt kapott. A Samsung kifejlesztette az RGB S-Stripe képpont elrendezésű kijelzőt, amely teljes értékű RGB, bár mintázatában azért különbözik a hagyományostól.
A fenti képen látható, hogy az RGB S-tripe piros és zöld alképpontjai mellé merőlegesen állították oda a kék alképpontot. A pentile elrendezés esetében egy képpont csupán két alképpontból áll, ahhoz, hogy tökéletes képet alkothasson a mellette lévő alképpontokra is szüksége van. Néhány aprócska betűt felnagyítottam egészen alpixel szintre. A B betű mellett álló függőleges vonalon látható, hogy a Note „ellopja” a szomszédos alképpontokat a fehér csík megjelenítéséhez, a Note kettőnek erre nincs szüksége mert rendelkezésére áll mindhárom alpixel.
A következő képen három Samsung készülék kijelzője szerepel, melyek képviselik a fent említett mindhárom megjelenítő technológiát.
Néhány másik gyártó kijelző technológiájával összevethetjük a Note 2-ét, a kiválasztott készülékre kattintva, összehasonlíthatjuk 17X-203X nagyítási tartományig.
A száraz adatok után jöjjön maga a kijelző minősége. Készítettem összehasonlító videót, a régi és az új Note-ról, egy LCD teszt segítségével.
A Note 2 színei élénkebbek, telítettebbek ugyanannál a beállításnál, és fehérei valóban fehérek, nincs kékes árnyalat. Fekete megjelenítése mindkettőnek tökéletes, színeik erősen szaturáltak, és bármely betekintési szögből nézve változatlan marad.
A fekete telítettségi tesztnél viszont gyengébben teljesített a Note 2, a hetes értékig nem lehetett látni a tesztábrán a négyzeteket, és jóval halványabbak is voltak, a Note viszont már a négyestől kijelezte azokat. Ennél a Samsung Galaxy S3 sokkal rosszabbul teljesített, mivel az csak a 23-as értéktől tudta megjeleníteni a szürke négyzeteket.
Fentebb említettem, hogy az alképpontok elrendezése, nem a szokásos egymás mellé rakott RGB lett, sajnos ennek egy kis hátránya is jelentkezik. Annak ellenére, hogy jóval magasabb a ppi (pixel/inch) értéke, mint az elődé, egy leheletnyivel életlenebb a képe. Rengeteg képet hasonlítottam össze a két készüléken, és egyértelműen kitűnt, hogy valamivel élesebb a régi kijelző. Valószínűleg a normál él simítási eljárást nehéz alkalmazni a speciális alképpont elrendezés miatt.
Könyvolvasásra mindkét kijelző alkalmas, mivel tűéles képet produkálnak, és jókora felületen teszik ezt. Kiemeltem mikroszkóppal egy dokumentum-részletet, a következő képen láthatjátok az eredményt.
Összefoglalva: jó lett az új RGB S-Stripe kijelző, fehérei valódiak, feketéi is jól sikerültek, színei kissé túltelítettek, de ízlésünk szerint négy fokozatban állíthatjuk. A kis mértékben csökkent élesség nem túl feltűnő, az egymás mellé helyezett kijelzők esetén tűnik fel igazán. Remélem egyszer sikerül a kék alpixel élettartamát megnövelni, és nem lesz szükség ilyen technológiai huszárvágásra.
Az S-Pen:
A kijelző alá beépítettek egy speciális nyomtatott áramköri lapot, amely tekercsekből álló rácshálóval rendelkezik.
A háló elektromos mezőt generál a kijelző felszínén, ha a toll ehhez közel kerül, a belsejében lévő tekercs-kondenzátor (LC) rezgőkört beindul. A rácsháló érzékeli a toll által leadott jelet, így a processzor meghatározza annak pontos helyét. Ennyiben nem merül ki az S-Pen képessége, mivel érzékelnie kell még a nyomás erősségét, a tollon elhelyezett nyomógomb állapotát is. A Samsung jól döntött, amikor a Wacom céget választotta beszállítónak, így a Note 2 egy kiforrott profi technológiához jutott. Ehhez a tollhoz nincs szükség tápellátásra, nyomásérzékelése kiváló, az eddigi 256-ról 1024-re javult. Ennek előnye, hogy jobban szabályozhatjuk egy vonal vastagságát, mint a régi rendszernél.
Így mutat önmagából kivetkezve az S-Pen:
Az új toll egy kicsit megváltozott, hízókúrára fogták, így vastagodott és majdnem egy centivel hosszabbodott is, ez a változás hozzásegít a könnyedebb ceruzakezeléshez.
A hegyét kissé gumírozottra tervezték, hogy ne csúszkáljon a Gorilla Glass üvegfelületen, valamint nyomógombja érdes lett, hogy sötétben is megtaláljuk.
A következő képen összehasonlíthatjuk a régi és az új tollat, valamint a toll formájú foglalatot a szkenner rúd balra tolásával. Szemre nem sok különbség látható, inkább az ujjunkkal lehet szépen érzékelni a változást, bár a nagyméretű S-Pen tartó sokkal kényelmesebb társainál.
Az előző Note tesztelésekor készítettem egy kis videót, amelyben én rajzoltam a tollal. Most találtam egy olyan felvételt, ami valóban megmutatja mire is képes szakavatott kézben a Note 2.
Forrás: PhoneAndroid
A készítésről a videót itt megnézhetitek.
Ergonómiai szempontból jelentőset lépett előre a Note 2. A szélesség csökkentése, a nyomógomb lejjebb építése, a lekerekített Gorilla Glass 2 üveg, az egykezes használatot segítő szoftverek, S-Pen toll méretének növelése és gumírozott hegye, min-mind segítik a könnyebb használhatóságot. A kijelző méretét, méretarányát jól eltalálták, apró hibáit leszámítva a piac egyik legjobbja lett.
Lassan kiforrja magát az új kategória, és valóban szélesebb körben is elterjedhet. A konkurencia ott van a Samsung nyomában, bár véleményem szerint az S-Pen, és az arra optimalizál szoftverkörnyezet nélkül kisebb az esélyük, hogy beérik azt, mivel a jegyzeteléshez még mindig szükségeltetik a toll.
A tesztkészüléket a biztosította számunkra.
További információkért, kérem, kattintson a SpeedShop logóra.
Legutóbbi hozzászólások