Nos igen, egy színházi előadásban is sok lenne 5 felvonás, hát még telefonban. :)) A Sony ismét megtartotta a „jól bevált” receptet és minimálisan változtatott. Persze biztos, ami biztos kiadták a széria 4K kijelzős változatát, mert mégis csak kell valami nagy fejlesztési előrelépés. Legalább elmondhatják, hogy övék az első 4K kijelzős telefon. Kicsit térjünk vissza jelen tesztünk két alanyára, a Xperia Z5-re és a Z5 Compact-ra, melyet a Telenor biztosított számunkra.
.
..
Külső
A Z3-hoz képest nem sokat változtattak a Sony Xperia Z5 méretén. 146*72*7,3 mm méretű készülék kellemes fogást eredményez. A súlya is csupán 2 grammal nőt, így 154 gramm lett. A kijelző mérete semmit nem változott, maradt ez is 5,2 colos. Az arányaiban a készülék ház 2 mm-el nagyobb lett, a hangszóró és mikrofon rése pedig teljesen a telefon szélére költözött. Minőségben viszont hozza, amit kell. Szép minimalista, letisztult designt. Az élek is kissé változtak, míg a Z3 esetén legömbölyítették a széleket, addig a Z5 esetén középen kapott némi lapítást így a fogása jelentősen javult. Kicsit olyan, mintha keverték volna a Z2 szögletes éleit a Z3 kerek éleivel. Ettől függetlenül így is könnyen kicsúszhat a kezünkből. A sarkak védelmét is finomították, így jobban belesimulnak a gumi tompítók az oldal vonalába. A hátlapnál végre hanyagolták a sérülékeny üveget és kapott egy kellemes tapintású matt fémet. Nálam a sötét szürke változat járt, ami igazi remekmű. A nano SIM tálca és a Micro SD kártya egy fiókba költözött. Egy nehezen kihúzható műanyag tálcát kaptak, így igazi művészet beletenni a két kártyát és anélkül, hogy bármelyik is elmozdulna, beletolni a telefonba.
Apropó a töltő csatlakozó, végre nem kapott kupakot! Ezzel sokkal könnyebb lett a töltő csatlakoztatása. Ebből adódóan az oldalán található dokkoló csatlakozója is eltűnt. Kicserélték a bekapcsoló gombot egy hosszúkás lapos darabra. Tartalmaz ugyan ujjlenyomat olvasót, amit a többség talán nem is fog használni, viszont sokkal kényelmetlenebb lett a használata, nehezebb benyomni. Maga az ujjlenyomat olvasás elég szépen működött. Kicsit hosszabban nyomva tartva egyszerre lehet bekapcsolni és ujjlenyomatot ellenőrizni. A hangerőszabályzó gombokat nagyon az aljára tolták. Ez két szempontból se lett túl előnyös, az első a hangerő szabályozás, ami így elég kényelmetlen, a másik pedig a fényképezés, ahol a zoom szerepét venné át, de egy kézzel sokkal nehezebb kezelni, mint kettővel. Szinte azonos méret mellett az akkumulátor kapacitása 200 mAh-val csökkent így csak 2900 lett. Nem egetverően, de minimálisan csökkent az üzemidő is, főleg az erősebb processzornak köszönthetően.
Z5 Compact-unk is átesett némi változáson. A külső keret műanyagból készült, ellentétben a sima változattal. 0,3 mm-el nőtt a vastagsága, bár ez betudható a némileg megnövelt kapacitású akkumulátornak, ami 2700 mAh. A gombok elrendezése szinte ugyanaz, mint a nagy tesó esetében. Egyedül a nano SIM és micro SD nyílás lett más. Itt nem egy tálcára került a két kártya, a SIM szintén tálcás lett, de az SD kártyát már be kell nyomnunk. Ez azért kicsit szimpatikusabb megoldás. A hangerő szabályozó gomb a készülék mérete miatt könnyebben kezelhető.
Belső
A nagyobb készülék 5,2 colos Full HD felbontású IPS kijelzővel rendelkezik, minőségére nem lehet panasz, mert szépek a színei és nagy betekintési szöggel rendelkezik. A kis tesó ezzel szemben egy 4,6 colos 720p felbontású kijelzővel büszkélkedhet. Minőségére ugyanaz elmondható, mint a másikra. A központi egység mindkét esetben a Qualcomm Snapdragon 810-es változat. 4 darab A57-es mag 2 Ghz-en pörög, míg a 4 darab A53-as csak 1,5 Ghz-es. A GPU szerepét az Adreno 430 látja el. Sajnálatomra a kisebb készülék csupán 2 GB RAM-ot kapott. Átlagos használat mellett ez nem okoz gondot, de újraindítás után kevesebb szabad memóriával gazdálkodhatunk.
A Z5-be 3 GB RAM-ot pakoltak, ami bőven elég, de jól mutatott volna +1 GB mind a két készülékben. Az alap tárhely 16 GB-ról 32 GB-ra változott, de még így is csak 19 GB áll rendelkezésre. Azonban, ha ez nem lenne elég Micro SD kártyával több, mint 256 GB-ig kitolhatjuk ezt az értéket. A 810-es proci, ami arról híresült el, hogy hajlamos túlmelegedni, majd utána csökkenteni a sebességét, ebbe a szériában is bekerült. Ami viszont hatalmas különbség, hogy a Sony mérnökeinek sikerült jobb hő elvezetés készíteniük, ennek következtében a telefon ugyan felmelegszik, viszont a sebesség csökkenésétől nem kell tartanunk. A rendszer csupaszságából adódóan rendkívül gyors és reszponzív volt.
Hálózat terén azért nem lehet panaszra ok. Tud mindent, ami kell. A 4G sebessége maximálisan 300/50 Mbs is lehet. A WiFi támogatja a b/g/n/ac szabványt. A Dual Band-nek köszönthetően egyaránt tud 2,4 Ghz és 5 Ghz-en is üzemelni. A tarsolyban van még a Bluetooth 4.1 is.
Infra portot nem tartalmaznak a telefonok, de az FM rádió nem maradt ki.
Rendszer
Mind a két eszköz az Android 5.1.1 változatát futatja. Ígéret itt van az új 6.0-ra is. A gyári Android csak minimálisan lett átalakítva, aminek következtében ez az egyik leggyorsabb és legstabilabb készülék a piacon.
Első indítás után pár lépésben életre kelthető a rendszer. A Sony-tól megszokottan itt sincsenek hardveres vezérlő gombok, így ezek a kijelző szerves részét képezik. A Z5 esetén ez nem volt annyira zavaró a nagyobb felbontás miatt, mint a Compact esetében. A Z3-hoz képest csupán minimálisan tér el a rendszer.
Az App Drawer oldalt irányban mozgatható, és az első oldal bal oldalán húzhatjuk be a beállító sávot.
A jobb oldali alkalmazás váltó szépen és gyorsan tette a dolgát. Öröm volt használni. Egyik kedvencem itt a mini alkalmazások. Samsung esetében már találkozhattunk ilyennel, de nem ilyen nagyszerű megvalósításban. Pl. a számológép nem foglalja el a teljes képernyőt, csupán annak egy kis ablaknyi részét. Könnyen mozgatható és kezelhető. További mini alkalmazások telepíthetőek a Play-en keresztül is. Másik kedvencem volt az System info. Lebegő ablakban mutatta a rendszer adatait többek között a CPU hőmérsékletét is. (nem az akkumulátorét, mint a legtöbb telefon esetén).
Az értesítő sávnál viszont javítottak pár apró zavaró tényezőn. Ilyen például, hogy a WIFI és bluetooth gomb alatt elérhetjük végre a beállításokat, anélkül, hogy kettőt kéne rányomnunk.
Számítógépre dugva a készüléknél kiválasztható, hogy az SD kártyát Mass Storage módban is felismerje. Ezt eleshetné más nagyobb telefongyártó is.
GPS terén a tesztelt navigációval gyorsan talált műholdat és pontosan követte az útvonalat.
A szintetikus tesztek a felső mezőnybe pozícionálják a készülékeket. Nyilván érdemes figyelembe venni, hogy ugyanazon GPU mellett a kisebb felbontású kijelző több FPS-t tud kipréselni magából. Kedvenc játékom (Smash Hit) maximum részletesség mellet szépen futott, és télen kifejezetten melegen tartja az ember markát fél óra játszás után a masina.
Az akkumulátor a Z5 esetén 2900 mAh, míg a Compact 2700 mAh-es. Az energia felhasználása zseniális akár több napon keresztül is képes üzemelni. Nálam gyakran elérte a 2 napot is.
Videó és fényképező
A hátlapi kamerát mindkét esetben megnövelték egy 23 Megapixeles egységre. Kár érte, inkább a szoftveren kellene még kicsit dolgozni, azért hogy jobb minőségű képek legyen az eredmény. Auto módban itt is 8 megapixeles képeket kapunk. Akkor minek a 23 megapixel?! Természetesen ezt manuális módban felülbírálhatjuk, kérdés persze az, hogy megéri-e. Itt még jobban igaz az az állítás, mint a kompakt fényképezőgépek esetében, hogy minél nagyobb a pixel szám, annál zajosabb lesz a kép. Sajnos azt kell mondjam, hogy a felső kategóriában a Sony készíti a leggyengébb képeket. A képek számítógépen 100%-ra nagyítva furcsa hibákat tartalmaznak. Kicsit olyan, mintha a részletek négyszögletesednének. A képek szélei homályosak és néha torzulnak is.
Videózás közben a maximális felbontás továbbra is 4K, vagyis 3840*2160. Sajnos ebben a felbontásban továbbra is korlátozottak a beállítási lehetőségek. A magas bitráta ellenére kevesebb a részlet, mint egy Note 4-nél. A vaku fényképezés esetén sokkal erősebb, mint videózás közben.
Zseblámpaként se vesszük hasznát, mert nagyon gyenge. Van még egy zavaró tényező, hogy videó felvétel készítése közben nem lehet újra fókuszálni. Ezt folyamatosan a készülék szeretné beállítani, ami egy tájkép felvétele közben állandó fókuszálást eredményez. 4K videózás közben ugyan nincs limitálva 5 percre a felvétel, ami önmagában nagyon jó lenne, ha azonban túlmelegszik a készülék, akkor lekapcsolja magától a kamerát.
Z5 esetében már nem mertem kipróbálni a víz alatti fényképezést. Ugyan megkapta az IP68-as minősítést, egyes hírek szerint a Sony még se ajánlja, hogy hosszabb ideig vízbe mártsuk a készülékét. A hírek valódiságát ugyan nem tudtam ellenőrizni, de a békesség kedvéért inkább nem tettem bele az akváriumba.
Számomra az a végkövetkeztetés mindkét kamera esetében, hogy a hardvert ugyan kicserélték, de a képek minősége nem sokat javult.
Az előlapi kamera 5.1 megapixeles lett |
Végszó
A kamerát leszámítva, a két készülék szintén az erősen ajánlható kategória. Remek összeszerelés és teljesítmény jellemzi. Hab a tortán, ami a többi gyártónál nem alapfelszereltség az a por és vízállóság. Árát illetően inkább a középmezőnyben végez, ami 2015 évben már inkább 150-200 ezres kategória.
.
Értékelés:
Legutóbbi hozzászólások